Arteterapia to fachowa nazwa terapii sztuką. Bez problemu może być wykorzystywana do pracy z dziećmi. Arteterapia jest skutecznym sposobem na zrozumienie samego siebie oraz swoich odczuć. Dzieci oraz młodzież za pomocą terapii sztuką, mogą przedstawić swoje stany emocjonalne, które trudno jest wyrazić słownie. Z takiej terapii mogą skorzystać dzieci, które zmagają się z trudnymi przeżyciami, o których ciężko im rozmawiać. Sztuka pozwala na symboliczne oddanie różnych doświadczeń, przeżyć oraz emocji. To wszystko odbywa się w bezpiecznych warunkach, a taka forma wyrażania siebie sprawia, że dziecko bardziej się otwiera niż przy zwykłej rozmowie. Skrzywdzone dzieci oraz takie, które przeżyły jakiś wstrząs i szok, zazwyczaj nie są skore do mówienia, a arteterapia to jedyny możliwy sposób na dotarcie do nich.
Korzyści z zastosowania arteterapii w pracy z dziećmi
Terapia sztuką niejednokrotnie pozwala obniżyć napięcie, a także nazwać problem, z którym zmaga się dziecko. Kolejną zaletą tej formy terapii jest zachęcanie młodego człowieka do tworzenia, a co za tym idzie, rozwoju wyobraźni. Podczas sesji, dziecko skupia się na tworzeniu i czasem choć na chwilę odkłada swoje problemy na bok, wycisza się i przeżywa swego rodzaju katharsis. Szczegółowe informacje na temat arteterapii można przeczytać w artykule: “Arteterapia – co to jest?”, znajdującym się na stronie internetowej, należącej do artetrapieutki Anny Sikorskiej. Poruszono w nim również temat tego w jaki sposób zostać arteterapeutą.
Czy arteterapię wykorzystuję się tylko w pracy z dziećmi?
Należy pamiętać, że arteterapia nie jest skierowana jedynie do młodych osób. Tak naprawdę może z niej skorzystać każdy. Podczas arteterapii można odpocząć, zregenerować się i nabrać sił psychicznych na kolejne dni. Niektórzy uważają, że terapia sztuką wykazuje podobne działania do leku, jednak jest zupełnie bezpieczna, w przeciwieństwie do różnych środków farmakologicznych. Warto zwrócić uwagę na to, że leki zazwyczaj wpływają na skutek, a nie przyczynę problemu. Natomiast arteterapia pozwala znaleźć przyczynę problemu, ujawnić tłumione latami emocje, rozładować je i pozbyć się negatywnych odczuć. Podczas niej istotnym aspektem jest relaks i odprężenie, które jej towarzyszy.
Techniki pracy wykorzystywane w arteterapii
Terapia z zastosowaniem sztuk plastycznych zawiera własne techniki i metody terapeutyczne. Ich dobór jest zależny od wieku pacjenta, jego możliwości, celu zajęć oraz jego rodzaju. Możliwości podczas arteterapii jest mnóstwo: techniki graficzne, malarskie, rzeźbiarstwo, collage itp. Czasem wykorzystywane są także kolorowanki antystresowe. Najważniejsze jest to, by terapia sztuką pozwoliła dostrzec problem i dobrze go zrozumieć. Czasem wystarczy obserwacja, pokaz, który angażuje wiele zmysłów, a innym razem pacjentowi pomoże praktyczne działanie – tworzenie, modelowanie, projektowanie, kopiowanie. W przypadku małych dzieci, najlepiej powinno się sprawdzić malowanie spontaniczne. Jest to tworzenie, które nie ma ściśle określonych form, a dziecko w dowolny sposób przejawia kreatywność.
Co można uzyskać, dzięki wykorzystaniu terapii sztuką?
Terapia sztuką sprawia, że pacjent otwiera się przed terapeutą, zaczyna rozumieć swoje najgłębsze uczucia oraz uczy się jak je zaakceptować i uzewnętrzniać. Terapeuci nie poddają ocenie tworu pacjenta. W arteterapii nie chodzi o stworzenie pięknego obrazu, rysunku lub rzeźby, ale o odreagowanie, nabranie dystansu do innych i samych siebie. Arteterapia pozwala młodym osobom łatwiej nawiązywać i utrzymywać kontakty z rówieśnikami, a także odstresować się. Zajęcia takie dają małym dzieciom dużo radości. Terapia sztuką pozwala dzieciom lepiej zrozumieć samych siebie oraz pobudzić twórcze myślenie. Arteterapia to wspaniała przygoda, którą mogą przeżyć najmłodsze dzieci. Oczywiście arteterapia, jak każda inna forma terapii, będzie zakończona powodzeniem jedynie wtedy, gdy pacjenci będą na niej otwarci i będą dbać o przyjazną atmosferę. Szczegółowe informacje na temat wykorzystania technik arteterapii w pracy z dziećmi i młodzieżą można znaleźć na podstronie: https://sensarte.pl/techniki-arteterapii-w-pracy-z-dziecmi-i-mlodzieza.
Podobne artykuły
Marka Persen ruszyła z nową kampanią pt. Metody na stres.
Przechowywanie insuliny: praktyczne porady i akcesoria
Wkładki urologiczne dla kobiet: Komfort i ochrona na co dzień