Swiatzdrowia24.pl

Zdrowie i medycyna

Badanie USG tarczycy – informacje i przebieg

USG tarczycy

Badanie ultrasonograficzne (USG) tarczycy jest najłatwiejszą oraz najmniej inwazyjną technologią badania tarczycy. Dzięki USG tarczycy można zauważyć wielkość, wymiar, wygląd, położenie oraz strukturę tego gruczołu, natomiast też określić, czy są obecne guzki, torbiele czy odmienne zmiany, jakich nie można znaleźć podczas badania tarczycy dotykiem. Kiedy specjalista stwierdzi poważne zmiany, robi się biopsję tarczycy, jaka polega na uzyskaniu kawałka guzka za pomocą igły. Potem jest on przesyłany do patologa.

Czym jest tarczyca oraz przytarczyce?

Tarczyca to organ umieszczony w obrębie szyi, jaki własnym wyglądem przypomina motyla. Jej podstawowym zadaniem jest produkcja hormonów potrzebnych do normalnego działania systemu. Z tego względu, kiedy tarczyca nie działa dobrze, odbija się to na pracy całego systemu. Pojawiają się gwałtowne wahania masy, wypadanie włosów, przewlekłe osłabienie oraz ospałość i poczucie zimna oraz dolegliwości układu pokarmowego. Przytarczyce to z kolei, jak sama nazwa sugeruje, gruczoły położone przy tarczycy. Mają postać małych ziarenek. Natomiast małe, odpowiadają za regulację oraz odpowiednie działanie gospodarki fosforowo-wapniowej organizmu.

Badanie USG tarczycy

Badanie wykorzystywane jest w diagnostyce dolegliwości tarczycy. Umożliwia na całą ocenę gruczołu. Dzięki ultrasonografii specjalista uzyskuje takie dane o narządzie, jak: jego wielkość oraz objętość, charakterystyka miąższu (jednorodność, echogeniczność). We współzależności od rodzaju oraz siły odbijania poprzez tarczycę ultradźwięków znajduje się hypoechogeniczność czy hiperechogeniczność miąższu, obecność obszarów, zmian (ognisk) znacznie charakteryzujących się od obejmującego miąższu tarczycy. W okresie doświadczenia pacjent kładzie się na plecach oraz odsłania szyję. Wykonujący badanie specjalista nakłada na głowicę żel do ultrasonografii, natomiast potem przenosząc przylegającą do ciała głowicę, zmieniając kąt jej przyłożenia i poziom nacisku, obrazuje tarczycę i struktury znalezione w jej sąsiedztwie. Badanie jest niebolesne, nieinwazyjne oraz nie potrzebuje specjalistycznego przygotowania.

Kiedy zrobić USG tarczycy?

Wskazaniem do zrobienia badania USG tarczycy Kraków, są wszystkie niepokojące sygnały dotyczące tarczycy, zgłaszane poprzez pacjenta. Mogą to być m.in. objawy typowe dla niedoczynności czy nadczynności tarczycy. W takich wypadkach, w powiązaniu z rezultatami doświadczeń laboratoryjnych badanie USG stanowi odpowiednią bazę badawczą. Powszechną praktyką jest też zapobiegawcze wykonywanie doświadczenia ultrasonograficznego tarczycy w wypadku osób, u jakich rodzinnie są choroby tarczycy.