× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Swiatzdrowia24.pl

Zdrowie i medycyna

Co jest dokładniejsze- rezonans magnetyczny czy tomograf komputerowy?

Wiele schorzeń wymaga innowacyjnych metod diagnostyki, które zapewnia nowoczesny sprzęt jak rezonans magnetyczny lub tomograf komputerowy. Urządzenia te, choć pod pewnymi względami są do siebie podobne, to znacznie różnią się od siebie pod względem procesu badania oraz okoliczności, w których są one przeprowadzane. Zarówno rezonans magnetyczny, jak i tomograf komputerowy zapewniają wysokiej jakości obraz tego co dzieje się wewnątrz ludzkiego ciała i często nawet są ze sobą mylone, jednak badania wykonuje się z zupełnie innych powodów. Czym różnią się one od siebie i w jakich sytuacjach powinno się przeprowadzić poszczególne badania? Które z nich jest bardziej szkodliwe i dla kogo lepszy będzie rezonans, a dla kogo tomograf? Przekonajmy się. 

Rezonans magnetyczny a tomografia komputerowa 

Przebieg obu badań na pierwszy rzut oka toczy się podobnie- pacjent kładzie się na specjalnej platformie w bezruchu, a następnie jest wsuwany do maszyny przypominającej okrąg. Osoba przeprowadzająca badanie zazwyczaj znajduje się w osobnym pomieszczeniu, na zewnątrz urządzenia i porozumiewa się z osobą badaną za pomocą interkomu i w ten sposób wydawać jej polecenia, które są potrzebne do uzyskania przejrzystego obrazu. Na tym podobieństwa między obiema badaniami się różnią, sprawdźmy, jakie są między nimi różnice. 

Różnice między rezonansem magnetycznym i  tomografią komputerową

Pierwszą podstawową zasadą jest metoda, jaka została wykorzystana w badaniach, czyli prześwietlenia za pomocą lamp rentgenowskich w przypadku tomografu i pole magnetyczne wraz z falami radiowymi wykorzystywane w rezonansie magnetycznym. Badanie tomografem jest znacznie krótsze i cichsze, jednak podczas częstego stosowania istnieje ryzyko poważnych uszkodzeń organizmu poprzez szkodliwe promienie rentgenowskie. Jest ono również niewskazane w wielu przypadkach m.in. w ciąży z powodu możliwości uszkodzenia płodu i wpłynięcia na jego prawidłowy rozwój.  

Natomiast badanie z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego jest totalnie bezpieczne i nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Istnieją jednak pewne przeciwskazania, które wpływają na przeprowadzenie badania. Jeżeli pacjent posiada rozrusznik serca, pompę insulinową lub inne metalowe elementy wewnątrz swojego ciała jak np. protezy czy implanty rezonans magnetyczny jest niewskazany. Wszelkie wyżej wymienione elementy mogą zaburzyć pracę urządzenia, co sprawi, że wyniki nie będą nieprawdziwe. Co więcej, pole magnetyczne wytwarzane przez urządzenie może spowodować przemieszczenie się metalowych elementów w ciele, co może stać się niebezpieczeństwem dla zdrowia i życia pacjenta. Dotyczy to także rezonansu magnetycznego konkretnej części ciała, ponieważ pole magnetyczne oddziałuje na całe ciało osoby badanej. W przypadku prześwietlenia z wykorzystaniem promieni rentgenowskich można skupić się jedynie na jednej części ciała nawet jeśli pacjent posiada w swoim organizmie metalowe elementy.