Wizyta w gabinecie stomatologicznym bardzo często wiąże się ze stresem i poczuciem dyskomfortu wynikającego z konieczności przeprowadzenia leczenia. Jednak nie zawsze musi tak być gdyż rozwój medycyny pozwala na przykład na bezbolesne usuwanie kamienia nazębnego.
Czy usuwanie kamienia nazębnego towarzyszy ból?
Zabiegi związane z usuwaniem kamienia nazębnego są z reguły całkowicie bezbolesne. Lekki dyskomfort który może się pojawić bardzo często wynika z nadwrażliwości zębów lub problemów związanych z recesji dziąseł i odsłonięcia szyjek zębów.
Jednak nowoczesna stomatologia stawia przed nami wiele możliwości i powoduje, że odczuwanie bólu podczas zabiegów zaczyna odchodzić do lamusa. O tym czy w takcie zabiegu będzie odczuwalny dyskomfort w dużej mierze decyduje przede wszystkim wybór odpowiedniego dentysty oraz to z jaką intensywnością będzie on usuwał kamień nazębny.
Osoby regularnie odwiedzające gabinet stomatologiczny i dbające o swoje zęby nie powinny odczuć skutków ubocznych w postaci bólu. Gdyż zarówno sama procedura piaskowania jak i usuwanie kamienia nazębnego jak są całkowicie bezbolesne. Nie ma więc powodu aby obawiać się zabiegu.
Ile czasu zajmuje usuwanie kamienia nazębnego?
Czas trwania zabiegu jest ściśle uzależniony od stanu uzębienia oraz ilości zgromadzonej płytki nazębnej. Usuwanie kamienia nazębnego z reguły zajmuje od 20 do 30 min. Jeżeli decydujemy się też na piaskowanie procedura wydłuża się do około 40-50 minut .
Zalecenia po zabiegu usuwania kamienia nazębnego
Przez pierwsze 2-3 godziny po usunięcia kamienia nazębnego zaleca się nie spożywać pokarmów oraz napoi. Bardzo ważnym aspektem jest, aby przez pierwszą dobę nie pić również napojów gazowanych oraz soków owocowych. Również kwaśne i ostre potrawy nie są wskazane w ciągu 24 godzin.
Stomatolodzy przestrzegają także przed jedzeniem i piciem produktów, które mogą spowodować zabarwienie uzębienia. W niektórych sytuacjach w dniu po zabiegu można zrezygnować z umycia zębów szczoteczką, a jamę ustną przepłukać jedynie letnią wodą.
U pewnej grupy pacjentów w pierwszym tygodniu po przeprowadzeniu usuwania kamienia nazębnego może wystąpić odwracalna nadwrażliwość zębów.
Ile to kosztuje zabieg usuwania kamienia nazębnego?
Koszta związane z bezbolesnym usuwaniem kamienia nazębnego bywają bardzo zróżnicowane. Wynika to między innymi z zakresu przeprowadzonych zabiegów. Koszt może zostać przedstawiony w formie wyceny obejmującej każdy z etapów lub może zostać przedstawiony całościowo.
Co do reguły można jednak przyjąć, że zarówno za skaling jak i piaskowanie jednego łuku zapłacimy od 40 do 70 złotych. Natomiast w przypadku, gdy zdecydujemy się na przeprowadzeniu obu procedur w ramach jednej wizyty koszta wzrosną do poziomu od 90 do 150 złotych. Jeśli dołożymy do tego fluoryzację za całość zapłacimy w granicach 300 złotych.
Warto pamiętać o tym, że każdy z nas raz w roku ma możliwość skorzystania z bezpłatnego bezbolesnego usuwania kamienia nazębnego w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Jak łatwo się domyślić wiąże się do z dość odległymi terminami, ale mając to na uwadze można wszystko dokładnie zaplanować.
Artykuł powstał przy współpracy z Hippolit |
Podobne artykuły
Przeszczep włosów to szansa na uzyskanie bujnej czupryny!
Rola i znaczenie zawodu chirurga w medycynie współczesnej
Przeszczep włosów Warszawa