Swiatzdrowia24.pl

Zdrowie i medycyna

Czym jest zgaga i jak ją zwalczyć?

zgaga

Pieczenie w przełyku i w okolicach mostka jest objawem świadczącym o wystąpieniu zgagi. Nieprzyjemnemu uczuciu towarzyszy gorzki posmak w ustach, który pojawia się często po posiłku lub przy schylaniu się. Co jest bezpośrednią przyczyną dolegliwości? Co zrobić, by zgaga pojawiała się rzadziej?

Zgaga – przyczyny i objawy

Za bezpośrednią przyczynę zgagi uznaje się refluks żołądkowo- przełykowy. Dolegliwość polega na cofaniu się treści żołądkowych do przełyku, co powoduje jego podrażnienie. Skutkuje to drażniącym uczuciem pieczenia w okolicach mostka. Istnieje kilka sposobów na to, jak leczyć refluks – objawy ustępują zwykle w efekcie podawania specjalistycznych leków. Preparaty takie, jak Esoxx One zawierają składniki przyspieszające gojenie śluzówki i tworzą na niej barierę ochronną, łagodząc nieprzyjemne pieczenie. Poza refluksem istnieje szereg innych czynników, których efektem jest zgaga – przyczyny jej występowania to m.in. niestrawność, czy wrzody żołądka. W niektórych przypadkach dolegliwość może wystąpić w efekcie szybkiego i niedokładnego przeżucia posiłku, czy spożycia zbyt dużej ilości jedzenia.

Jak poradzić sobie ze zgagą?

Podczas występowania zgagi dobrze jest przyjmować leki na refluks, które pokrywają podrażnioną śluzówkę przełyku warstwą ochronną i zwalczają nieprzyjemne pieczenie. Oprócz Esoxx One istnieje wiele innych środków farmakologicznych, przeznaczonych do leczenia refluksu i zgagi. Przynoszą one ulgę poprzez zobojętnienie kwasu solnego w soku żołądkowym, odpowiedzialnym za podrażnianie przełyku. Terapię lekami dobrze wspierać przez przestrzeganie zaleceń lekarza dotyczących diety.

Zgaga – zapobieganie dolegliwości

Powszechnie wiadomo, że lepiej jest zapobiegać dolegliwościom, niż je leczyć. Jak wobec tego ustrzec się przed wystąpieniem refluksu i zgagi?

  • Nie przejadać się.
  • Jeść częściej, ale mniej.
  • Ograniczać tłuste posiłki i słodkie napoje gazowane.
  • Nie jeść bezpośrednio przed snem lub wysiłkiem.
  • Unikać czekolady, cytrusów i kawy.
  • Przyjmować środki poprawiające trawienie.

Przestrzeganie powyższych zasad może spowodować, że zgaga jako objaw refluksu pojawiać się będzie rzadziej. Dobrze więc o nich pamiętać.

U kogo występuje najczęściej?

Istnieje grupa osób szczególnie narażonych na pojawianie się zgagi. Często dokucza ona kobietom w ciąży, czy cierpiącym na choroby dróg żółciowych. Pieczenie w okolicach przełyku i mostka odczuwać mogą także osoby chorujące na nerwicę, czy przyjmujące antybiotyki na czczo. Zgaga i refluks pojawiają się także u osób nadmiernie spożywających alkohol i palących papierosy, czemu warto się przyjrzeć.

Zgaga ma związek z uczuciem palenia w przełyku i okolicach mostka. Za jej bezpośrednią przyczynę uznaje się refluks żołądkowo- przełykowy, czyli podrażnienia przełyku występujące w efekcie cofania się treści żołądkowej. Skuteczną metodą leczenia jest farmakoterapia, wspierana przez zachowania zapobiegające pojawianiu się zgagi. Osobami szczególnie narażonymi na jej występowanie są kobiety w ciąży, czy cierpiący z powodu chorób dróg żółciowych.