Swiatzdrowia24.pl

Zdrowie i medycyna

Dbajmy o siebie on-line! O zdalnych wizytach u psychologa

Zdalna wizyta u psycholog Katarzyny Stefaniak

Od ostatnich dwóch dekad coraz więcej aktywności związanych z pracą lub czasem wolnym przenosi się do Internetu – temu stwierdzeniu raczej nikt nie zaprzeczy. Mimo to większość z nas mimo wszystko posiadała możliwość „dawkowania” sobie owego internetowego życia według uznania. Do czasu… Rok 2020 przyniósł nam pandemię a wraz z nią konieczność zadomowienia się w trybie on-line na dobre. Dziś Internet pośredniczy nie tylko w naszym życiu towarzyskim, ale bardzo często również zawodowym. Zdalne stały się też zajęcia w szkołach, wykłady na uczelniach, a także świadczenie wielu usług zdrowotnych. A co z wizytą u psychologa?

Skutki izolacji

Świadomość konieczności dbania o zdrowie psychiczne w ostatnich latach znacznie się rozwinęła. W jeszcze szybszym tempie rośnie jednak zapotrzebowanie na leczenie potęgujących się problemów psychicznych. Rok 2020 doświadczył nas pod tym względem wyjątkowo  – choroba, izolacja społeczna, kryzys gospodarczy, wywołujące niepokój treści w mediach…to tylko niektóre przykłady pokazujące, jak bardzo sytuacja pandemiczna pogorszyła naszą kondycję mentalną.

Zdalna wizyta u psychologa

Z pomocą przychodzi nam wizyta u psychologa online. Na takie spotkania nie musimy wychodzić z domu, więc żadne obostrzenia nie będą dla nich przeszkodą. Poza tym, nawet gdy nasz poziom energii spada niemal do zera, nie musimy wydatkować jej na robienie makijażu, wyjście z domu, czy nawet…zakładanie wyjściowych spodni. Zdarza się również (choć nie jest to regułą), że spotkania on-line są tańsze niż konsultacje czy terapia w gabinecie – brak kosztów dojazdu i wynajmu lokalu przez specjalistę daje mu możliwość obniżenia ceny usługi. Więcej o wizytach on-line pisze na swojej stronie psycholog Katarzyna Stefaniak, której gabinet znajduje się w Warszawie. Jest to kolejna zaleta wizyt on-line – możemy mieć dostęp do najlepszych specjalistów z całego kraju, niezależnie od naszego miejsca zamieszkania.  Mimo to forma on-line, jak wszystko, ma swoje plusy i minusy.

Jak przygotować się do sesji?

Ktokolwiek uczęszczał na konsultacje z psychologiem lub psychoterapię, bądź interesował się zagadnieniami związanymi ze zdrowiem psychicznym, powinien wiedzieć, jak wyglądają spotkania z psychologiem w tradycyjnej formie. W pierwszej kolejności kojarzy nam się z nimi przytulny gabinet, usytuowany i urządzony tak, aby nikt nie był w stanie przeszkodzić ani usłyszeć rozmowy. I z tym właśnie związana jest jedna z głównych obaw dotyczących wizyt on-line. Co, jeśli nie będę się czuł swobodnie? A jeśli ktoś mnie usłyszy? Czuję się niezręcznie opowiadając o domownikach mając ich za ścianą…

Stacjonarna wizyta u psycholog Katarzyny Stefaniak

Prywatność podczas wizyty on-line

Doświadczając tego rodzaju wątpliwości warto przypomnieć sobie, jak trudno było nam przyzwyczaić się do nowego modelu życia jeszcze na początku pandemii. Dziś zdalna praca, rzadsze spotkania i zakryte twarze na ulicach są dla nas niemalże normalnością, choć dla wielu z nas wciąż są nie lada obciążeniem. Podobnie sprawa ma się z wizytami on-line u psychologa – w dużej mierze jest to kwestia przyzwyczajenia się do takiej, a nie innej formy. Jeśli zaś chodzi o prywatność, której szczególnie potrzebujemy w czasie trwania spotkania – przed rozpoczęciem wizyt warto odbyć rozmowę z domownikami, w której poruszymy przede wszystkim kwestię pory i czasu trwania spotkań i wypracujemy takie zasady, które obydwu stronom pozwolą czuć się dobrze.

Kiedy zdecydować się na tradycyjną formę?

Jeżeli mimo to wypracowanie kompromisu nie jest możliwe lub jeśli pomimo prób nie jesteśmy w stanie otworzyć się przez psychologiem, spotykając się z nim w formie zdalnej, być może warto pomyśleć o stacjonarnych spotkaniach i poszukać specjalistów, którzy takie wizyty realizują. Pod linkiem zamieszczona jest lokalizacja gabinetu psychologicznego w Warszawie, a także kontakt, gdzie można dowiedzieć się o szczegółach wizyt stacjonarnych w aktualnej sytuacji. Wartą rozważenia opcją jest również tzw. forma asynchroniczna (w opozycji do synchronicznej, którą jest spotkanie z psychologiem w czasie rzeczywistym, np. na kamerce). Polega ona na tym, że wymieniamy się z psychologiem wiadomościami, na które odpowiedź może wystąpić z pewnym opóźnieniem. Dbajmy o nasze zdrowie psychiczne i szukajmy jak najlepszych dla nas rozwiązań.