× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Swiatzdrowia24.pl

Zdrowie i medycyna

Diety odchudzające – najlepsze diety na skuteczne odchudzanie, jak wybrać odpowiednią?

Diety odchudzające

Świat się zmienia i ciągle jesteśmy uczeni nowych nawyków żywieniowych, które mają na celu utrzymanie nas w zdrowiu i energii. To samo dotyczy diet. Napady głodu już dawno odeszły do lamusa. Teraz polegamy na kompletnych posiłkach, które dają naszemu organizmowi wszystko, czego potrzebuje. Dostępnych jest wiele opcji zdrowej diety. Warto poświęcić czas na poznanie podstaw, aby móc dopasować dietę do swoich potrzeb.

O czym warto pamiętać wybierając dietę odchudzającą

Ważne jest, aby przy próbie redukcji diety dopasować swój styl życia do sposobu odżywiania. Niektóre osoby nie mają czasu lub możliwości, aby gotować różnorodne potrawy, które powstają z ograniczonych produktów. Nie każdy może jeść 5 posiłków dziennie o tej samej porze, a niektóre diety tego wymagają. Dieta dla pracowników biurowych jest jedną z tych, które warto rozważyć, szczególnie dla osób zapracowanych, które przykładają mniejszą wagę do posiłków. Należy również zastanowić się, czy wraz z odchudzaniem rozpoczynamy podróż treningową. Jeśli tak, to będziemy potrzebowali innego rozkładu makroskładników niż osoby niećwiczące.

Ważne są również nasze indywidualne preferencje. Nie możemy zmuszać się do spożywania określonych pokarmów. Dieta odchudzająca nie powinna być nam narzucana. Zamiast tego powinniśmy spożywać pokarmy, które kochamy i jeść je każdego dnia. Należy unikać diety, która wyklucza składniki, na które jesteśmy uczuleni. Przy wyborze diety musimy brać pod uwagę nasze schorzenia i nie wchodzić w konflikt z naszymi lekami.

Należy zbadać wszystkie opcje, zanim zdecydujemy się na dietę odchudzającą. Warto posłuchać opinii innych osób, które wypróbowały daną dietę.

Czytaj także: Czym jest dieta South Beach?

Czy warto pójść do dietetyka i zaplanować swoją dietę?

Choć skorzystanie z porady dietetyka nie jest darmowe, często może okazać się świetną decyzją. Jeśli jesteś początkujący w planowaniu diety lub odchudzaniu, warto zasięgnąć profesjonalnej porady. Dietetyk, czyli osoba wykwalifikowana w dziedzinie diet, potrafi określić, jaki plan żywieniowy sprawdzi się u konkretnej osoby. Dostosuje wszystko do naszych potrzeb, biorąc pod uwagę nasz stan zdrowia i odpowiadając na nasze pytania.

Darmową dietę można również otrzymać online. Program dietetyczny Narodowego Funduszu Zdrowia NFZ udostępnia 14-dniowy plan posiłków dla każdego zainteresowanego. Opiera się ona na zasadach prozdrowotnych. Dieta DASH ma za zadanie wspomagać układ krążenia i promować zdrowe nawyki żywieniowe.

Popularne diety odchudzające

Bardzo popularną dietą jest dieta śródziemnomorska. Jest ona również niezwykle zdrowa. Opiera się na nieprzetworzonej żywności, takiej jak świeże owoce i warzywa, a także owoce morza i czerwone mięso. Ten rodzaj diety wymaga, aby położyć duży nacisk na posiłek i jego celebrację. Prowadzi to do większego poczucia satysfakcji. Jest to szczególnie korzystne dla osób cierpiących na cukrzycę.

Odkąd lekarze, dietetycy i trenerzy zaczęli jasno dawać do zrozumienia, że dieta 2000 kcal jest popularnym wyborem dla osób, które chcą schudnąć. 2000 kalorii to dobra liczba. Sprawdzi się w większości przypadków. Jednak dla osób trenujących może okazać się niewystarczająca. Obliczanie ilości kalorii powinno odbywać się na podstawie wyników PPM (podstawowa przemiana materii), oraz CPM (całkowita przemiana materii). Nie musimy zwracać zbytniej uwagi na to, co jemy, gdy stosujemy dietę o ustalonej liczbie kalorii. Wystarczy, że będziemy przestrzegać ustalonej liczby kalorii i starać się wybierać zdrową żywność.

Dieta prozdrowotna

Dieta paleo to dieta, która ma na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób cywilizacyjnych. Zachęca ona ludzi do spożywania produktów, które kiedyś pozwalały im polować. Są to pokarmy nieprzetworzone, które zazwyczaj mają wysoką zawartość białka i są bogate w węglowodany. Kluczowym produktem jest mięso. Możemy dostarczyć naszemu organizmowi białko, a także węglowodany z owoców i tłuszcze z jaj, nierafinowanego oleju i owoców morza, jeśli użyjemy naszego rozeznania i odpowiednio zaplanujemy.

Nowym podejściem jest dieta FODMAP. Jest ona bardzo podobna do diety odchudzającej. Ten kontrowersyjny temat jest nie tylko kontrowersyjny, ale ma też wiele wspólnego z naszym zdrowiem. Wymaga ona ograniczenia cukrów prostych, aby zmniejszyć dolegliwości bólowe związane z SIBO czy zespołem jelita drażliwego. Ważne jest, aby stosować ją pod nadzorem specjalisty, gdyż może powodować niedobory.

Dieta odchudzająca z odpowiednimi badaniami

Czasami nie wiemy, że jesteśmy alergikami lub mamy przewlekłą chorobę. Dietetyk zazwyczaj zleci nam wykonanie konkretnych badań, jeśli o to poprosimy. Warto wykonać morfologię, ciśnienie krwi, testy alergiczne, poziom cukru we krwi, poziom kortyzolu, hormony, glikemię, gdy się odchudzamy. Aby wykluczyć ewentualne niedobory, ważne jest, aby badania te wykonać w trakcie odchudzania.

Porady dla osób, chcących stosować dietę odchudzającą

Po pierwsze, tabletki odchudzające i inne środki na odchudzanie nie są najlepszym rozwiązaniem. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak szkodliwe i niezdrowe mogą być te produkty. Żadne tabletki nie zastąpią zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej.

Często wpisujemy w internecie taką frazę: Płaski brzuch – Co jeść? Nie ma szybkiej diety na brzuch, nie ma diety na odchudzanie czy diety spłaszczającej brzuch po 40-tce. Organizm nie spala tłuszczu miejscowo. Jest to fakt, o którym każdy powinien pamiętać. Można stosować dietę redukującą obrzęki i wzdęcia, ale nie pomoże to w utracie tłuszczu tylko w okolicach brzucha. Jeśli będziemy się prawidłowo odżywiać i spożywać o 200-300 kalorii mniej niż wynosi nasze zapotrzebowanie, możemy schudnąć ze wszystkich obszarów naszego ciała. Należy również pamiętać, że brzuchy kobiet i mężczyzn nie różnią się znacząco. Dlatego też nie warto szukać diet ukierunkowanych na konkretną płeć, czy też zwiększających masę mięśniową lub zmniejszających obwód konkretnej części ciała.