Swiatzdrowia24.pl

Zdrowie i medycyna

Dlaczego warto dbać o higienę jamy ustnej?

dentysta

Zdrowe i śnieżnobiałe zęby są ważnym aspektem codziennego życia. Nie tylko są naszą wizytówką, ale dzięki nim czujemy się dobrze wśród osób obcych, jak i przyjaciół. Co więcej, nie tylko uzębienie, ale cała jama ustna odgrywa ważną rolę. Zależy od niej tak samo zapach z ust, jak i to, czy mamy w niej np. pleśniawki. Czemu jeszcze warto dbać o higienę jamy ustnej? 

Ze względów zdrowotnych 

Zęby służą przede wszystkim do rozdrabniania pokarmu, jednak jeśli są zaniedbane, może to prowadzić do poważnych konsekwencji dla całego organizmu. Jak to się dzieje? Bakterie powodujące próchnicę wnikają w głąb zęba i dostają się do nerwów, co powoduje ból, oraz do drobnych naczyń krwionośnych. Stąd przedostają się w różne zakamarki organizmu powodują tam szkody. 

Poza uzębieniem każdy posiada błony śluzowe, które również niezadbane mogą sprawiać cierpienie. Jednymi z najbardziej powszechnych infekcji tej części jamy ustnej są afty i pleśniawki. 

O higienę należy dbać 

Zęby należy myć minimum 2 razy dziennie przez ok. 3 minuty, aby zapobiegać wyżej wypisany infekcjom, a także chorobom jamy ustnej. Warto też zainwestować w nić dentystyczną, gdyż włosie szczoteczki nie zawsze jest w stanie dotrzeć w każdą przestrzeń między zębową. W szerszym zakresie o jamę ustną można dbać używając płynu do płukania. Usuwa on bakterie nie tylko z powierzchni zębów, ale również z błon śluzowych. 

Dodatkowo co pół roku stomatolodzy zalecają wizytę kontrolną w celu uniknięcia poważnego leczenia zębów, takiego jak wyrywanie zębów czy leczenie kanałowe. 

Piękny uśmiech 

Białe zęby to wizytówka i duży atut. Warto dbać o uzębienie, chociażby dla sukcesów zawodowych, dobrego pierwszego wrażenia czy swobody w uśmiechaniu się. Uśmiech zawsze jest mile widziany bez względu na środowisko, w którym się obracamy. 

Ze względów psychologicznych 

Dobry dentysta może poprawić pewność siebie. W jaki sposób? Coraz częściej pacjenci przychodzą z prośbą o wybielenie zębów. Brakuje im swobody w kontaktach towarzyskich z obawy o opinie, które mogą pojawić się o ich zębach. Niechętnie się z tego powodu uśmiechają i czują się nieswojo w obecności obcych osób. 

Dodatkowo podświadomie osoby patrzące na kobietę lub mężczyznę z zadbanym uzębieniem przypisuje się jej wysoki status materialny, dużą kulturę osobistą oraz zazwyczaj wyższe wykształcenie. 

Białe zęby sprawiają, że osoba je posiadająca wydaje się o kilka lat młodsza, niż faktycznie jest. Wynika to zazwyczaj z nałogów towarzyszących osobom po 30-35 roku życia, czyli palenia oraz picia czarnej kawy. Te “nawyki” sprawiają, że zęby żółkną w szybkim tempie, co powoduje spadek atrakcyjności takiej osoby w oczach innych ludzi. 

Biorąc te punkty pod uwagę, warto przemóc swój niepokój przed wizytą u stomatologa i pójść sprawdzić stan swoich zębów. Pomoże to na wielu płaszczyznach nie tylko Tobie, ale i osobom z którymi na co dzień przebywasz.