Swiatzdrowia24.pl

Zdrowie i medycyna

Endoskop medyczny – skuteczna diagnostyka

Endoskop medyczny – skuteczna diagnostyka

Endoskop medyczny to przyrząd optyczny o złożonej budowie, który ułatwia wykonywanie wielu procedur medycznych oraz postawienie diagnozy. Jest wykorzystywany w wielu dziedzinach medycyny, umożliwia oglądanie wewnętrznych narządów i tkanek. Pozwala zbadać m.in. takie narządy jak żołądek, oskrzela, jelita, pęcherz moczowy, tchawica, przełyk, narządy klatki piersiowej, stawy. Jakie rodzaje endoskopów są dostępne? Do czego są wykorzystywane?

Co to jest endoskop medyczny

Endoskop to rodzaj wziernika medycznego w formie elastycznej sondy, który posiada źródło światła i pozwala na zapoznanie się ze stanem narządów wnętrza organizmu w czasie rzeczywistym. Urządzenia znane są od początku XIX wieku, ale początkowo były mało doskonałe, a badania wiązały się z licznymi powikłaniami. Wraz z rozwojem nowych technologii endoskopy medyczne uległy wielu modyfikacjom, dziś pozwalają na wykrycie wielu chorób, pomagają m.in. w leczeniu nowotworów.

Zastosowanie endoskopów

Endoskopy medyczne są używane przez lekarzy wielu specjalności m.in. gastroenterologów, chirurgów, laryngologów, urologów, pulmonologów, radiologów, do badania dorosłych i dzieci. To niezastąpione narzędzie w leczeniu i diagnostyce wielu chorób tj. zapalenie pęcherzyka żółciowego, wrzody żołądka, refluks, zapalenie żołądka, gruczolakowatość przewodu pokarmowego, nowotwory jelit itp. Endoskop medyczny pozwala na wykonywanie biopsji oraz pobieranie tkanek, które są przesyłane do badania histopatologicznego. W zależności od objawów używa się m.in. gastroskopów, enteroskopów, bronchoskopów oraz kolonoskopów.

Rodzaje endoskopów

Podstawowy podział dzieli endoskopy na sztywne i giętkie. Endoskopy sztywne mają sztywny tubus oraz głowicę ze źródłem światła i systemem optycznym. Są wykorzystywane najczęściej w badaniach pęcherza moczowego, a także w laryngologii. Endoskopy giętkie są bardziej rozwinięte, dają więcej możliwości diagnostyki oraz leczenia. Są wyposażone w przewód kamery, światłowód doprowadzający światło, kanał roboczy do wprowadzania mikronarzędzi oraz specjalne cięgna, pozwalające na dotarcie w trudno dostępne miejsca.

Akcesoria do endoskopów

Endoskopy mogą być używane wyłącznie przez lekarzy, w warunkach ambulatoryjnych lub szpitalnych. Zabiegi z ich użyciem wymagają wysokiej higieny, niezbędne są również różnego rodzaju akcesoria. W trakcie badań mogą być przydatne kleszczyki biopsyjne, pętle do polipektomii, igły do ostrzykiwań czy noże wodne. Bardzo ważne są również narzędzia do mycia i dezynfekcji endoskopów. Są to przede wszystkim myjnie endoskopowe, które gwarantują skuteczny, technologicznie powtarzalny proces mycia i dezynfekcji. Do przechowywania przyrządów przydatne są szafy endoskopowe, które tworzą kontrolowane środowisko oraz zapewniają odpowiednią jakość mikrobiologiczną endoskopu. Szafy pozwalają również monitorować wszystkie parametry, zapewniają odpowiednią cyrkulację oraz wydajne suszenie.

Endoskopy medyczne to przyrządy, bez których ciężko wyobrazić sobie współczesną medycyną. Dzięki nim lekarz może zapoznać się ze stanem narządów wewnętrznych, postawić diagnozę i rozpocząć szybkie leczenie.