Gradówka to jedna z najczęściej występujących dolegliwości skóry powiek. Niektóre osoby mylą ją z popularnym jęczmieniem, co nie jest prawidłowe, choć gradówka może wystąpić jako powikłanie po przebytym jęczmieniu lub wraz z nim. Część osób ma skłonność do pojawiania się jej co jakiś czas, mimo stosowanych metod leczenia. Gradówka, co istotne, na ogół powstaje w tarczkach powiek w efekcie zaczopowania ujścia tych gruczołów. Rozwija się wówczas stan zapalny wraz z widocznymi złogami łoju. Jak ją leczyć i o czym warto w takiej sytuacji pamiętać?
Gradówka leczenie – jak wygląda i ile trwa?
Leczenie gradówki jest dość długie. Objawy nie ustępują z dnia na dzień i na ogół na pełne wyleczenie trzeba poczekać nawet do kilku tygodni. W niektórych sytuacjach gradówka podobnie jak jęczmień może ustąpić samoistnie. W leczeniu gradówki, jak podkreślają lekarze, istotne znaczenie ma przyśpieszenie procesu jej gojenia się, co wymaga stosowania preparatów na bazie antybiotyków lub robienia okładów. Często lekarz zleca też wykonywanie ciepłych okładów wraz z masażem powiek. Tego typu zabiegi są o tyle skuteczne, że wpływają na upłynnienie wydzieliny wewnątrz stanu zapalnego i zapobiegają dalszemu czopowaniu oraz rozwojowi stanu zapalnego. Jak przygotować okład na oko w przypadku wystąpienia gradówki?
Okład na oko w przypadku stanu zapalnego i gradówki
Do wykonania kompresu na oko najlepiej użyć gotowych, specjalnych, maseczek na oczy. Takie okłady powinno się wykonywać regularnie, co najmniej kilka razy dziennie. Jeśli infekcja jest rozległa, konieczna jest wizyta u lekarza, który może też zlecić dodatkowo stosowanie maści z antybiotykiem, a w cięższych przypadkach przepisuje również doustną terapię antybiotykami.
Często opisana wyżej metoda leczenia gradówki jest skuteczna. Jednak nie zawsze. W sytuacji kiedy takie leczenie nie pomaga, a objawy nie znikają, a nawet nasilają się, konieczne jest odwiedzenie lekarz, który może podjąć decyzję o interwencji chirurgicznej, nacięciu ropnia i usunięciu zalegającej wydzieliny.
Kiedy konieczne jest udanie się do lekarza w sytuacji pojawienia się gradówki na oku?
Niekiedy gradówka ustępuje samoistnie i nie wraca, a wówczas nie ma konieczności wizyty u specjalisty. Jednak nie zawsze tak bywa, a każdorazowe utrzymywanie się gradówki na oku w okresie powyżej 2 tygodni i towarzyszący temu silny ból są sygnałem, że należy udać się do lekarza. Zaniepokoić powinna przede wszystkim nagła utrata ostrości widzenia, co pojawia się w sytuacji zainfekowania oka przez gradówkę.
Niekiedy można samodzielnie wyleczyć gradówkę np. poprzez podawanie kropli z antybiotykami i sterydami. Jednak jeśli to nie pomoże, to nie ma innej możliwości niż tylko wizyta u lekarza, który zdecyduje o innej formie leczenia. Diagnoza, jaką stawia, opiera się w takiej sytuacji na informacjach udzielonych przez pacjenta w trakcie wywiadu oraz na badaniu klinicznym, wykonywanym na ogół w lampie szczelinowej. W czasie badania specjalista dokładnie ogląda powiekę, gałkę oczną oraz tkanki, co pozwala określić wielkość obrzęku i stopień zainfekowania przez gradówkę. Często możliwe jest zaobserwowanie w takiej sytuacji widocznego obrzęku, zaczerwienienia, guzka, a nawet ropnego czopa, który wykształcił się na skutek zaawansowanej infekcji oka. Lekarz może wyczuć też guzek, dotykając chorego miejsca.
Zapobieganie nawrotom gradówki
W procesie leczenia gradówki istotne znaczenie ma też zapobieganie jej nawrotom. To ważne u osób, które mają skłonności do stanów zapalnych w obrębie oka. Wówczas ważne jest przywiązywanie znacznej uwagi do odpowiedniej higieny oka.
W przypadku, kiedy gradówka pojawia się u pacjenta wiele razy i nie pomagają naturalne okłady, a nawet maści z dodatkiem antybiotyku, to lekarz może zdecydować o konieczności wykonania zabiegu, który polega na nacięciu i wyłyżeczkowaniu zgromadzonej treści w oku razem z torebką gradówki, co zapobiega nawrotom. Po samym zabiegu gałka oczna pozostaje zasłaniana na kilka godzin poprzez opatrunek, a przez następne kilka dni po zabiegu do oka podaje się specjalną maść z antybiotykiem.
Podobne artykuły
Nie tylko kaszel. Sprawdź, jakie objawy mogą budzić podejrzenie POChP
O czym świadczy powiększona wątroba? Zwróć uwagę na te objawy
Mam coś pod skórą, to straszne