× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Swiatzdrowia24.pl

Zdrowie i medycyna

Hydratacja i zdrowie nóg: rola wody w zapobieganiu żylakom

Hydratacja i zdrowie nóg: rola wody w zapobieganiu żylakom

Wiele problemów zdrowotnych można rozwiązać i wielu schorzeniom zapobiec, jeśli przestrzega się zasad właściwej hydratacji organizmu. Odwodnienie znacząco wpływa na kondycję naczyń żylnych. Dowiedz się, dlaczego woda jest tak ważna w kontekście ochrony przed powstawaniem żylaków.

Woda – jakie jest jej znaczenie dla pracy krwi?

Woda stanowi aż 90% płynnej, pozakomórkowej części krwi. Dzięki temu krew ma odpowiednią lepkość, przepływa swobodnie przez naczynia i ma małą tendencję do tworzenia zastojów. W warunkach odwodnienia procent wody we krwi nieco spada, a krew staje się przez to gęstsza. Sprzyja to zastojom, które prowadzą do poszerzenia naczyń żylnych i formowania żylaków. Lepka krew ma tendencję do wykrzepiania w żyłach, co w niektórych przypadkach może prowadzić do groźnych stanów takich jak zakrzepica żylna lub zatorowość płucna.

Kto jest narażony na odwodnienie i powstawanie żylaków?

Odwodnienie najczęściej ma miejsce w gorące dni, kiedy to zwiększa się średnica drobnych naczynek znajdujących się tuż pod skórą nóg. Ten mechanizm ma za zadanie zachowanie skutecznego chłodzenia organizmu. Napięcie ścian poszerzonych naczyń jest niewielkie, przez co krew płynie w nich wolniej. Może tworzyć zastoje, żylaki i zakrzepy.

Osoby uprawiające intensywnie sport mogą ulegać znacznemu i szybkiemu odwodnieniu. Utrata wody następuje tutaj nie tylko przez skórę (pot), ale również przez drogi oddechowe.

Ze względu na swój wiek, osoby starsze są w grupie szczególnie dużego ryzyka utraty wody z organizmu, a to dlatego, że zwykle nie odczuwają pragnienia. Odwodnienie, zmiany degeneracyjne tkanek związane ze starzeniem i mała aktywność fizyczna to przepis na problemy z żyłami i żylaki.

Jak nie zapominać o piciu wody?

Osoby z tendencją do zapominania o regularnym piciu wody mogą wprowadzić do codzienności kilka pomocnych nawyków:

  • pij minimum 2 litry wody dziennie;
  • rozpocznij dzień od wypicia szklanki wody;
  • zawsze miej pod ręką małą butelkę z wodą – w ten sposób za każdym razem, kiedy sobie o tym przypomnisz, będziesz mógł wziąć łyk wody;
  • zaplanuj picie wody – ustal cele rozplanowane na cały dzień, np. szklanka wody do godziny 8:00, druga szklanka wody do godziny 12:00 itd.;
  • ustaw przypomnienia na telefonie – np. budzik co 2 godziny przypominający o wypijaniu wody;
  • dodaj wodzie smaku – dodaj do wody sok z cytryny, mieszankę owoców lub syropy (używaj produktów bez cukru);
  • pij wodę przez słomkę – możesz dzięki temu „oszukać” organizm i wypić więcej wody, niż masz na to ochotę.

Jak chronić nogi przed żylakami?

Pamiętaj o kilku ważnych aspektach, które wraz z odpowiednim nawodnieniem mogą pomóc w zapobieganiu chorobie żylakowej:

  • ograniczaj aktywność na dworze w gorące dni;
  • unikaj długotrwałego siedzenia i stania;
  • unikaj krzyżowania nóg, gdy siedzisz;
  • noś wygodnie ubrania i obuwie, zrezygnuj z butów na obcasie;
  • odpoczywaj z nogami uniesionymi powyżej poziomu serca;
  • odżywiaj się zdrowo i utrzymuj odpowiednią masę ciała. [1]

Jak dbać o zdrowie nóg?

Podsumowując, odpowiednia hydratacja organizmu odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu powstawaniu żylaków. Regularne picie wody wspiera prawidłową pracę naczyń żylnych, zapobiega zastojom krwi i poprawia jej krążenie. Warto wprowadzić nawyki, które pomogą pamiętać o nawodnieniu, takie jak noszenie przy sobie butelki z wodą czy korzystanie z przypomnień w telefonie. W połączeniu z innymi zdrowymi praktykami, takimi jak unikanie długotrwałego siedzenia i utrzymywanie aktywności fizycznej, można skutecznie zadbać o kondycję nóg. W przypadku już istniejących problemów z żylakami, warto rozważyć zastosowanie odpowiednich preparatów, takich jak żel na żylaki z heparyną, która jest naturalną substancją zapobiegającą krzepnięciu krwi w naczyniach krwionośnych. Jej działanie przeciwobrzękowe, przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe prowadzi do uśmierzenia dokuczliwych objawów. [2] Dbaj o swoje zdrowie, łącząc nawodnienie z kompleksową profilaktyką dla zdrowych i lekkich nóg.

Bibliografia

[1]       A. Sangita, M. Kodi S, M. Akoijam, A. Sangita, M. Malar, i K. Aathi, „Prevention of Varicose Veins Prevention of Varicose Veins”, wrz. 2018.

[2]       „Heparyna – Medycyna Praktyczna”. Dostęp: 23 październik 2024. [Online]. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=371