Słynne powiedzenie mówiące o tym, że przeciwieństwa się przyciągają najlepiej sprawdza się w przypadku związków zależnych. Sytuacja tak wynika często z problemów emocjonalnych oraz chęci uzupełnienia pewnych braków . Toksyczne związki to problem sporej części społeczeństwa, jednak nie każdy zdaje sobie z tego sprawę albo bagatelizuje problem. Wiele osób będących w takim związku nie potrafi również dostrzec pierwszych oznak uzależnienia od partnera. Pozostaje jednak pytanie jak one wyglądają i w którym momencie możemy uznać, że jesteśmy chorobliwie uzależnieni od naszej drugiej połówki?
Jak rozróżnić zdrową relację od uzależnienia?
Związek dwóch kochających się osób będzie tworzył swego typu zależność, której nie da się do końca wyeliminować. Problem rozpoczyna się wówczas, gdy jedna z osób będących w tym związku zaczyna tracić samodzielność a przy tym traktuje druga osobę jak swoisty „narkotyk” bez którego nie potrafi żyć. Przywiązanie emocjonalne jest w tym przypadku na tyle silne, że utrudnia codzienne funkcjonowanie każdej ze stron związku. Do tego wszystkiego dochodzi uczucie przymusu angażowania się w związek całym sobą wynikające z obawy o utratę partnera. Nie jest to jednak czysta miłość, oddanie ani zdrowe poświęcenie.
Jeśli czujesz, że problem uzależnienia od partnera może dotyczyć Twojego związku, nie należy tego bagatelizować – pod linkiem www.pomocwlabiryncie.pl znajdziesz więcej informacji o miłości symbiotycznej, opracowanych przez psycholog Beatę Załucką-Gosk. Na wizytę w gabinecie w Gdyni na ul. Konwaliowej 9 możesz umówić się pod numerem 507 621 115.
Destrukcyjna moc uzależnienia emocjonalnego
Początek każdego związku wygląda idyllicznie a my mamy wrażenie, że nareszcie odnaleźliśmy spokój. Niestety często wpadamy w pułapkę silnego uzależnienia emocjonalnego od swojego partnera. Dzieje się tak wtedy, gdy ze wszystkich sił staramy się zaangażować w związek i pokazać ukochanej osobie jak wiele dla nas znaczy. Staramy się więc spełniać wszelkie jego zachcianki, marzenia i potrzeby zapominając o sobie. Dochodzimy do sytuacji, w której jesteśmy w stanie zrobić dosłownie wszystko aby nie stracić swojej drugiej połówki.
Takie usilne starania w uszczęśliwianiu naszego partnera może znacząco odbić się na naszym życiu, pasjach, relacjach z innymi czy też obowiązkach zawodowych. Całkowite poświęcenie drugiej osobie staje się często sensem naszego życia, co może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Naszej codzienności zaczyna towarzyszyć lęk przed utratą miłości i potrzeba ciągłego zapewniania nas o dalszych uczuciach ze strony drugiej połówki. Taka sytuacja może prowadzić również do dużej zaborczości a nawet chorobliwej zazdrości z naszej strony.
Jesteś z województwa pomorskiego? Pod linkiem znajduje się lokalizacja gabinetu psychologicznego na mapach Google oraz opinie.
Fazy uzależnienia emocjonalnego
Według przeprowadzonych badań uzależnieniu od partnera częściej ulegają kobiety. Dzieje się tak ponieważ w trakcie zbliżeń intymnych w kobiecym organizmie wytwarza się oksytocyna, czyli tzw hormon przywiązania. Ma to również związek z często dużo niższym poczuciem własnej wartości u kobiet oraz z niską samooceną.
Uzależnienie emocjonalne rozwija się stosunkowo wolno i można je podzielić na trzy główne fazy:
- Upojenie – w tej fazie występuje silna euforia w wyniku kontaktu z partnerem,
- Potrzeba coraz większej „dawki” partnera – polegająca na coraz silniejszym odczuwaniu potrzeby spędzania czasu z naszą druga połówką. Na tym etapie osoba uzależniona zaczyna odczuwać potrzebę bezustannego przebywania z partnerem,
- Utrata świadomości – ostatni etap uzależnienia, w którym tracimy swoja tożsamość i całkowicie podporządkowujemy się temu by zatrzymać przy sobie partnera.
Uzależnieniu od partnera towarzyszą często utarte schematy myślenia, kiedy to jesteśmy przekonani o tym, że:
- nie poradzimy sobie bez drugiej osoby,
- partner nie poradzi sobie bez nas,
- jesteśmy niezbędni do życia drugiej osobie,
- będziemy samotni bez partnera,
- nie jesteśmy uzależnieni a jedynie pomagamy naszej drugiej połówce.
Jak sobie radzić z uzależnieniem od partnera
Uzależnienia od partner to tak samo ciężki nałóg jak każdy inny. Często wiąże się z nieświadomością występowania problemu przez osobę uzależnioną dlatego tak ważna jest szybka pomoc psychologiczna, zarówno fachowa jak i ze strony najbliższych osoby uzależnionej. Istotnym elementem terapeutycznym jest również ciągła rozmowa o emocjach o uczuciach obu stron związku i uświadomienie uzależnionemu, że miłość to związek równoprawny a nie niewola.
Podobne artykuły
Marka Persen ruszyła z nową kampanią pt. Metody na stres.
Przechowywanie insuliny: praktyczne porady i akcesoria
Wkładki urologiczne dla kobiet: Komfort i ochrona na co dzień