Kończyny dolne mogą ulec złamaniu na różnorakie sposoby. Złamanie zazwyczaj wiąże się z ogromnym bólem i ograniczeniem sprawności ruchowej. To jakie konkretne objawy pojawią się przy złamaniu kończyny dolnej, zależy głównie od rodzaju uszkodzenia i miejsca, w którym ono nastąpiło. Dodatkowo złamaniu nogj może towarzyszyć obrzęk i zasinienie. Dużo poważniejsze złamania wiążą się z koniecznością podjęcia większej ilości środków leczenia.
Leczenie poważnych uszkodzeń kończyn dolnych
Jeżeli dojdzie do złamania otwartego lub wieloodłamowego, konieczna jest odpowiednia i jak najszybsza reakcja. Odwiedzając regularnie Portal Medyczny Polfa Łódź, zgłębimy tajniki medycyny i będziemy wiedzieć, jak reagować w kryzysowych sytuacjach. Taką kończynę należy jak najszybciej unieruchomić i obłożyć przy pomocy lodu lub wkładów żelowych. Od razu należy również udać się do lekarza, który zdecyduje, czy potrzebne jest leczenie operacyjne z wykorzystaniem prętów, śrub, płytek lub gwoździ. Tylko prawidłowe ustabilizowanie kończyny umożliwi jej prawidłowo się zrosnąć. Noga zostanie unieruchomiona za pomocą szyny lub opatrunku gipsowego. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia połączeń nerwowych, pacjent będzie musiał zmagać się z długą rehabilitacją, ponieważ w przeciwnym razie może skończyć się to niepełnosprawnością.
Rehabilitacja kończyn dolnych po złamaniu
W przypadku starszych osób często przyczyną urazu jest złamanie szyjki kości udowej. Rehabilitacja w podeszłym wieku jest utrudniona, ponieważ powszechnie występująca osteoporoza wydłuża czas zrastania się kości. Często takie urazy kończą się endoprotezoplastyką, która polega na wycięciu uszkodzonego elementu i zastąpieniu go sztucznym zamiennikiem. Szybkie wdrożenie rehabilitacji po takim złamaniu jest kluczowe do osiągnięcia sprawności. Przy wyborze sprzętu rehabilitacyjnego, warto odwiedzić stronę https://www.polfa-lodz.com.pl/blog/jak-dobrac-odpowiedni-sprzet-rehabilitacyjny, gdzie przeczytasz jak wybrać odpowiedni, w zależności od Twojego urazu i wieku. Rehabilitacja ma za zadanie przyspieszenie powrotu do pełnej sprawności. Pozwala również zapobiec ewentualnym, negatywnym skutkom złamania, które mogą powodować utratę niektórych funkcji kończyn. Szybkie przystąpienie do rehabilitacji jest kluczowe, aby uniknąć powikłań. Po odbyciu konsultacji z rehabilitantem przygotowywany jest plan działania. Do rehabilitacji wykorzystywany jest taki sprzęt jak: kule łokciowe, balkoniki i chodziki. Ważne podczas rehabilitacji są ćwiczenia związane z mięśniami. Rehabilitant będzie stopniowo zwiększał obciążenie na złamanej kończynie, aby przywracać ją do normalnej pracy. Podczas rehabilitacji, pacjent będzie etapowo wykonywał szereg ćwiczeń mających na celu przywrócenie sprawności w kończynie.
Przyśpieszenie rehabilitacji
Rehabilitacja może być wspomagana przez ćwiczenia naczyniowe oraz przez unoszenie kończyny w górę. Pomocne w powrocie do sprawności mogą się okazać takie zabiegi jak: laseroterapia, elektrostymulacja, magnetoterapia oraz krioterapia. Pomagają one uśmierzyć ból w kończynie i przyśpieszają rehabilitację. Pacjent może również zdecydować się na kinesiotaping oraz masaże, które stanowią uzupełnienie całej rekonwalescencji. Szybkie podjęcie rehabilitacji po urazie w kończynie dolnej nie tylko przywraca ją do normalnego funkcjonowania, ale przede wszystkim zapobiega powstawaniu powikłań.
Podobne artykuły
Elektrostymulatory na bóle kręgosłupa – czy łagodzą ból?
Praktyczne leczenie ortopedyczne kręgosłupa.
Fala uderzeniowa niezbędne informacje dla pacjentów.