Łokieć tenisisty to znana przypadłość, która jest po prostu popularną nazwą kontuzji łokcia. Oczywiście, przypadłość ta wcale nie dotyczy wyłącznie osób uprawiających ten sport. Po prostu jest on z nim kojarzony. W rzeczywistości dotyka głównie pracowników biurowych, informatyków, monterów, mechaników i sportowców. Jest konsekwencją wykonywania powtarzalnej sekwencji ruchów przez długi czas. Szczególnie narażone na tą przypadłość są osoby pomiędzy 30, a 60 rokiem życia. Jak sobie poradzić z łokciem tenisisty?
Łokieć tenisisty rehabilitacja
Podstawowym objawem tej przypadłości jest ból, który nasila się w bocznej części łokcia w czasie poruszania ręką. Ból może też być stały i mieć charakter piekący, pulsujący, kłujący i promieniujący aż do ramienia i nadgarstka. Siłą rzeczy jest, więc on na tyle uciążliwy, że nie obędzie się bez rehabilitacji. Z czasem może też pojawić się problem z zaciskaniem palców oraz z mniejszą siłą w dłoni. Warto więc działać tak szybko, jak to tylko możliwe.
Możliwe zabiegi rehabilitacyjne
Podstawą przywracania stawu łokciowego i nerwów do pełnej sprawności są zabiegi rozluźniające. To właśnie one pomagają mięśniom wrócić do formy. W tym samym celu często stosuje się technikę BLT (Balanced Ligamentous Tension). Jej celem jest zapoczątkowanie procesu samoregulacji stawu. Oprócz tego stosuje się też technikę FDM, masaż tkanek głębokich, odwijanie mięśniowo-powięziowe, techniki drenażowe i kinesiotaping. Ostatnia z wymienionych metod polega na przyklejaniu w specjalny sposób taśm, które wzmacniają siłę ścięgien. Może to poprawić komfort życia i zmniejszyć dolegliwości bólowe, ale nie wyleczy zapalenia stawu. To rozwiązanie doraźne, które jednak warto stosować po to, by żyć normalnie pomimo schorzenia.
Zastrzyki z własnej krwi
Jedną z metod leczenia łokcia tenisisty są zastrzyki wykonywane z osocza pacjenta. Ma to na celu wyizolowanie z krwi płytek i przygotowanie z nich osocza wysokopłytkowego. Podaje się je po to, by przyspieszyć regenerację ścięgna. Jest to sposób leczenia, a nie doraźnego radzenia sobie z bólem.
Operacyjne leczenie łokcia tenisisty
Łokieć tenisisty można też leczyć operacyjnie. Powinno się to robić wyłącznie w najbardziej zaawansowanych i uciążliwych przypadkach. W tym celu wykonuje się dwa rodzaje zabiegów – zabieg Hohman’a oraz zabieg Stucha. Trzeba jednak pamiętać, że zabiegi operacyjne zawsze wiążą się z ryzykiem komplikacji oraz potrzebą przeprowadzenia rehabilitacji. Oczywiście, nie obędzie się też bez czasu potrzebnego na rekonwalescencję.
Właściwa higiena i zachowanie
W przypadku stwierdzenia objawów łokcia tenisisty lub też w trakcie jego leczenia ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny oraz zachowania, które może wesprzeć jego powrót do zdrowia. Po pierwsze należy przearanżować stanowisko pracy. Łokieć nie powinien wisieć. Powinien opierać się na blacie, by więzadła nie były zbyt mocno naprężone. Dobrze jest też wyposażyć się w specjalną podkładkę pod mysz – ma ona specjalną poduszeczkę, która umożliwia lepsze ułożenie nadgarstka i dłoni. W pracy powinno się robić krótkie przerwy. W ich czasie wystarczy kilka razy wyprostować i zgiąć rękę i poruszać ją na boki. Chodzi o to, by przerwać rutynę i powtarzalność ruchów. Dobrą praktyką jest też zahaczanie ręki o spodnie w czasie chodu. Dzięki temu nie wisi ona bezwładnie i łokieć jest mniej obciążony. Również w czasie siedzenia warto korzystać z podłokietników, poręczy i podpór. Powinny one pomóc w odprężeniu przeciążonego i bolesnego łokcia. Warto też korzystać z tapingu, który może być wsparciem dla nadwyrężonych więzadeł. Wzmocni je i zmniejszy dolegliwości bólowe. Można też stosować maści i żele zawierające substancje przeciwbólowe. Jest to dobry sposób, by poradzić sobie z bólem na szybko. Trzeba jednak pamiętać, że takie maści nie rozwiązują problemu, a jedynie go maskują. Można ich używać, ale nie powinno się zapominać o rehabilitacji i kontakcie z lekarzem specjalistą – ortopedą. To właśnie on pomoże dobrać najlepszą możliwą linię leczenia i zaproponuje najlepsze metody w danym schorzeniu.
Artykuł powstał dzięki uprzejmości Centrum Rehabilitacji i Terapii OpenMedical
Podobne artykuły
Elektrostymulatory na bóle kręgosłupa – czy łagodzą ból?
Praktyczne leczenie ortopedyczne kręgosłupa.
Fala uderzeniowa niezbędne informacje dla pacjentów.