× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Swiatzdrowia24.pl

Zdrowie i medycyna

Na czym polega zabieg skleroterapii?

żylaki

Skleroterapia obecnie uznawana jest za najskuteczniejszą metodę, która pomaga wyleczyć teleangiektazję oraz pozbyć się niewielkich żylaków. Ta właśnie metoda polega na tym, że zastrzykiem podawany jest środek chemiczny do światła naczynia, co ma na celu uszkodzenie ściany żyły, wywołanie kontrolowanego stanu zapalnego, a w konsekwencji włóknienie oraz zarośnięcie nie naczynia. Obecnie, zamykanie poszerzonych naczyń dolnych, zalicza się do najczęściej wykonywanych procedur flebologicznych. Na to, czy efekt będzie zadowalając, w znaczy sposób ma wpływ skomplikowana anatomia układu żylnego. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć na temat skleroterapii? Czy jest ona skuteczna

Skleroterapia – czym jest oraz na czym polega?

Skleroterapia, jest to po prostu metoda zamykania naczyń krwionośnych. Polega ona na tym, że do światła żyły podawany jest chemiczny środek obliterujący. Zdecydowanie najczęściej ta właśnie metoda jest wykorzystywana do zamykania żył siatkowatych, których średnica jest większa niż 3 milimetry. Obliterowane są również te mniejsze naczynia i w takim wypadku bardzo przydatna okazuje się ultrasonografia o wysokich częstotliwościach, która zapewnia bardzo dokładne zobrazowanie przebiegu naczynia, znacznie ułatwia przeprowadzenie całego zabiegu, jak również sprawia, że możemy monitorować wyniki przeprowadzonego leczenia. Skleroterapia może stanowić uzupełnienie zarówno metod termicznych, jak również chirurgicznych, jednak jest ona wykorzystywana także jako samodzielna metoda leczenia żylaków. Podawany podczas zabiegu lek sprawia, że uszkodzony jest śródbłonek, krew się wykrzepia, a w konsekwencji następuje zwłóknienie całego naczynia.  

Czy skleroterapia jest skuteczną metodą leczenia żylaków?

Trzeba jasno powiedzieć, że zamykanie żył stosując do tego specjalny preparat chemiczny, który jest podawany pod kontrola ultrasonografii z podwójnym obrazowaniem, to w pełni skuteczna, a do tego przede wszystkim bezpieczna metoda leczenia żylaków, która niesie ze sobą niewielkie ryzyko powikłań. Trzeba mieć jednak na uwadze, że zabieg będzie w pełni bezpieczny wówczas, jeżeli zostanie przeprowadzony przez doświadczonego klinicystę pod kontrolą USG. Jeżeli chodzi o skleroterapii płynem to wybiera się ją do leczenia teleangiektazji oraz żylaków siatkowatych i powoduje ona, że poprawa następuje w ponad 90 procent przypadków. Tymczasem skleroterapia piankowa, to alternatywna metoda leczenia zarówno teleangiektazji, jak również żylaków siatkowych. Jest ona zdecydowanie najskuteczniejsza przy leczeniu malfonrmacji żylnych oraz niewydolnych żył odpiszczelowych. Zabieg wykonywany jest we Wrocławiu przez dr Michała Leśniaka. Więcej informacji: https://www.drlesniak.pl/.