
Mechanizm pocenia się związany jest z termoregulacją organizmu. Na powierzchni skóry człowieka znajduje się bowiem ok. 4 milionów gruczołów potowych, które sterowane przez układ nerwowy, zabezpieczają ciało przed przegrzaniem. Z tego względu ludzie pocą się, gdy jest im gorąco. Proces ten jest więc zupełnie naturalny. Problem pojawia się jednak w momencie, gdy aktywność gruczołów potowych wzrasta bez wyraźnego powodu. Zatem, czym jest nadpotliwość i czy może być objawem poważnej choroby?
O czym świadczą spocone dłonie?
Nadmierna potliwość często objawia się miejscowo, obejmując części ciała o największym stężeniu gruczołów potowych, takie jak dłonie, pachy i podeszwy stóp. Wyjątkowo silne pocenie się tych obszarów, gdy organizm nie ma powodu do zadbania o dodatkowe chłodzenie, może świadczyć o tzw. nadmiernym poceniu pierwotnym. Potliwość tego rodzaju nie jest związana z innymi chorobami. Zasadniczo nie ustalono też jej przyczyny.
Leczenie nadpotliwości miejscowej polega zazwyczaj na wykorzystywaniu odpowiednich preparatów. Lekarze zalecają m.in. specjalnie dezodoranty i antyperspiranty. Często wykorzystywane są również różnego rodzaju maści i kremy dermatologiczne. Ważnym aspektem, na który należy bezwzględne zwrócić uwagę, jest sytuacja, w której występuje wzmożona aktywność gruczołów. Przykładowo spocone dłonie i podeszwy stóp towarzyszące nerwowym sytuacjom są bowiem naturalnym przejawem stresu, a nie powodem do niepokoju.
Pocenie się całego ciała
Prawdziwy problem pojawia się, gdy nadmierna potliwość dotyka całe ciało, a nie tylko wspomniane wyżej obszary. Osoby, które doświadczają wzmożonego pocenia się całego ciała bez wyraźnej przyczyny, powinny udać się do lekarza. Uogólniona potliwość może być bowiem objawem innych chorób. Najczęściej dotyczy to zaburzeń hormonalnych i chorób endokrynologicznych (częsty związek z zaburzeniami pracy tarczycy), zaburzeń neurologicznych, chorób układu sercowo-naczyniowego, zatruć, bezdechu sennego, przewlekłych infekcji czy nowotworów. Taki rodzaj potliwości współtowarzyszy również nadużywaniu alkoholu, otyłości lub ciąży. Dla własnego bezpieczeństwa osoby doświadczające tej przypadłości powinny więc niezwłocznie poinformować o tym swojego lekarza. Leczenie nadpotliwości w tym przypadku wiąże się ze zwalczaniem choroby, która ją powoduje. W tym przypadku istotną informacją jest też fakt, iż uogólniona potliwość może być skutkiem reakcji organizmu na niektóre leki.
Łagodzenie objawów
Nadaktywność gruczołów potowych potrafi być bardzo uciążliwa i niestety bardzo skutecznie utrudnia funkcjonowanie w społeczeństwie. Oprócz stosowania miejscowych preparatów lub walki z ewentualnymi dolegliwościami warto więc skorzystać ze sposobów łagodzących nieprzyjemne objawy. Najważniejsza jest w tym przypadku odpowiednia higiena całego ciała. Osoby, które dotyka ten problem, powinny też nosić ubrania z naturalnych, przewiewnych materiałów bez syntetycznych domieszek. Na rynku dostępne są ponadto specjalne wkładki, które można nosić pod pachami, aby zapobiec brudzeniu się ubrań.
Warto leczyć
Oprócz bycia zwiastunem poważniejszych chorób, nieleczona nadmierna potliwość niesie za sobą wiele innych nieprzyjemnych konsekwencji. Należą do nich schorzenia paznokci oraz infekcje bakteryjne różnych części ciała. Częstym problemem są również wysypki skórne. Nieprzyjemny zapach i ciągle spocone ubrania wpływają natomiast bardzo negatywnie na naszą samoocenę. Dla własnego bezpieczeństwa i komfortu psychicznego zaleca się więc konsultowanie z lekarzem każdego rodzaju nadpotliwości.
Podobne artykuły
Nie tylko kaszel. Sprawdź, jakie objawy mogą budzić podejrzenie POChP
O czym świadczy powiększona wątroba? Zwróć uwagę na te objawy
Mam coś pod skórą, to straszne