
Najczęściej problem z nietrzymaniem moczu jest diagnozowany u kobiet. Nie znaczy to, że nie występuje on u mężczyzn. Jakie są główne powody męskiego nietrzymania moczu i jak można je zredukować?
Co powoduje nietrzymanie moczu u mężczyzn?
Dolegliwość jak nietrzymanie moczu u mężczyzn może rozwijać się na skutek różnych schorzeń lub po prostu pojawić się wraz z postępującym wiekiem.
Najczęściej do nietrzymania moczu u mężczyzn prowadzą problemy z prostatą – jej przerost, zapalenie i nowotwory. Prostata, czyli stercz, gruczoł krokowy powoduje wtedy nieprawidłową pracę układu moczowego.
Również problem może pojawić się na tle chorób neurodegeneracyjnych, na przykład choroby Parkinsona, Alzheimera, stwardnienia rozsianego, a także cukrzycy, otyłości. Dochodzi wtedy do nadreaktywności pęcherza, co prowadzi do naglących parć i częstomoczu.
Jak postępować przy nietrzymaniu moczu u mężczyzn?
Gdy dochodzi do nietrzymania moczu u mężczyzn, zastosować można różne metody, które zmniejszają tę dolegliwość. Są to:
Ćwiczenia na nietrzymanie moczu
Jako ćwiczenia na nietrzymanie moczu u mężczyzn rekomenduje się ćwiczenia mięśni Kegla, które odpowiadają za pracę pęcherza i cewki moczowej. Ćwiczenia te polegają na zaciskaniu i następnie na rozluźnianiu mięśni, jak podczas oddawania moczu.
Treningi pęcherza moczowego
Gdy ma miejsce nietrzymanie moczu ćwiczenia dla mężczyzn mogą mieć też formę treningu pęcherza moczowego. Polega on na oddawaniu moczu co określony czas, na przykład co 2 godziny, by potem stopniowo go wydłużać. Treningi te pozwalają na odzyskanie kontroli nad pęcherzem moczowym.
Wyroby chłonne
Dzięki tym wyrobom można odzyskać codzienny komfort. Do wyboru są specjalne wkładki urologiczne i majtki chłonne dla mężczyzn, które nadają się też dla osób aktywnych dostępnych na https://ortomedico.pl/kategoria-produktu/wyroby-chlonne/majtki-chlonne/.
Dieta
Przy nietrzymaniu moczu zaleca się rezygnację z kawy, napojów gazowanych, alkoholu oraz z pikantnych potraw, ponieważ mogą one powodować podrażnienie pęcherza moczowego i nasilenie objawów. Warto też prowadzić dietę z dużą ilością błonnika, by zapobiegać zaparciom.
Woda
Nie należy rezygnować z picia dużej ilości wody. Jedynie można zredukować jej ilość przy neurogennym pęcherzu przed pójściem spać. Można też stosować napary ziołowe o moczopędnym działaniu.
Elektrostymulacja
Stosowanie elektrostymulatorów pozwala na poprawę pracy mięśni oraz nerwów w otoczeniu pęcherza moczowego.
Podobne artykuły
Hydratacja i zdrowie nóg: rola wody w zapobieganiu żylakom
Punkt pobrań krwi Łódź – kompleksowa diagnostyka laboratoryjna
Produkcja suplementów diety – od koncepcji po gotowy produkt