
Twoje oczy często szczypią, łzawią, a powieki wydają się ciężkie i obolałe? To najpowszechniejsze symptomy przemęczonego wzroku! Jak radzić sobie z tą dolegliwością i zapewnić oczom komfortowe warunki do pracy – w każdym otoczeniu?
Każdego dnia nasze oczy wystawione są na szereg czynników, które mogą negatywnie wpływać na ich kondycję. Zaburzony cykl dobowy i zbyt mała ilość snu, nadmiar czasu spędzony przed ekranem, stres oksydacyjny, a nawet smog i pogorszona jakość powietrza – wszystko to sprawia, że oczy mogą reagować przemęczeniem.
Zmęczony wzrok można też zaliczyć do grona dolegliwości cywilizacyjnych – to swoisty znak czasów epoki powszechnej komputeryzacji, w której miliardy osób na całym świecie każdego dnia poświęcają długie minuty na kontakt z rozmaitymi ekranami. O czym warto pamiętać, by codziennie móc zapewnić naszemu wzrokowi konieczną dawkę relaksu?
Najprostsze metody: odpoczynek, ćwiczenia, nawilżanie
Podstawową metodą ochrony wzroku jest po prostu profilaktyka. Tyczy się to zarówno unikania ekspozycji na szkodliwe czynniki, jak też neutralizacja ich oddziaływania wtedy, gdy mamy już z nimi do czynienia. Pod tym względem pamiętajmy więc m.in. o regularnych przerwach, gdy wykonujemy czynności wymagające długotrwałego skupiania wzroku w jednym punkcie. Mowa tu nie tylko o pracy przy komputerze, ale też m.in. o czytaniu. Przerwy te dobrze jest poświęcić na proste ćwiczenia relaksujące oczy – najprostsze z nich polega na intensywnym mruganiu przez kilkadziesiąt sekund. Pomocna może okazać się także tzw. joga dla oczu.
Pamiętajmy przy tym, że nasze oczy męczą się o wiele szybciej wtedy, gdy są zmuszone pracować w środowiskach pozbawionych dostatecznej ilości światła. Starajmy się zatem wyposażyć pokój, w którym aktualnie przebywamy, w co najmniej kilka źródeł równomiernie padającego światła – zwłaszcza po zmroku. Warto mieć także pod ręką krople nawilżające o neutralnym odczynie (tzw. sztuczne łzy). Dzięki nim unikniemy przesuszenia powierzchni oka, której wynikiem jest uporczywe pieczenie i uczucie piasku pod powiekami.
Wzrok kontra ekrany
Nie da się ukryć, że w obecnych czasach każdy z nas jest po prostu skazany na częsty kontakt z komputerowymi ekranami. Mimo że nowoczesne monitory (oraz wyświetlacze w smartfonach) chronią nasz wzrok o wiele lepiej, niż urządzenia jeszcze z początków komputerowej rewolucji, to jednak przedłużona ekspozycja na niebieskie światło płynące z wszechobecnych ekranów może faktycznie pogarszać codzienny komfort widzenia.
W jaki sposób poprawić swoje stanowisko pracy pod kątem ochrony wzroku? Metody nie różnią się od sposobów zaprezentowanych powyżej: regularne przerwy, dostateczne oświetlenie oraz nawilżanie przesuszonej powierzchni oka to najważniejsze z nich. Pamiętajmy przy tym, by nasze oczy dzieliła od ekranu odległość co najmniej 50 cm, zaś samo pomieszczenie było regularnie wietrzone – nawet w miesiącach zimowych. Dobrze jest też tam, gdzie tylko to możliwe, stosować większe ekrany lub chociaż powiększony krój czcionki, który jest dla wzroku mniej wymagający.
Dieta i sport dla zdrowych oczu
Istotną kwestią w profilaktyce chorób wzroku jest także prawidłowa, zbilansowana dieta. Najbardziej istotną kwestią pod tym względem będzie zapewnienie odpowiedniej dawki witaminy A – to najważniejszy związek chemiczny związany ze zdrowiem oczu. Oprócz tego w ochronie wzroku ważną rolę odgrywają również witaminy C i E oraz szereg minerałów, spośród których trzeba tu wymienić cynk, selen i mangan. Wszystkie te składniki znajdziemy m.in. w rybach i ich przetworach (tran), świeżych warzywach (marchew, dynia, pomidory, szpinak) oraz jajach.
Nie bez znaczenia jest także zdrowy tryb życia. Aktywność fizyczna niesie ze sobą szereg plusów dla całego ciała – w tym także i wzroku. Sportowy wysiłek wzmacnia bowiem krążenie krwi, poprawiając jej ciśnienie i przepływ w całym organizmie. Gałki oczne należą zaś do najlepiej ukrwionych fragmentów ciała; to właśnie dlatego choroby układu krążenia (takie jak np. miażdżyca) w dużej mierze atakują oczy. Pamiętajmy przy tym o należytej ochronie narządu wzroku przed promieniowaniem UV – np. w trakcie joggingu, narciarstwa czy innych aktywności na świeżym powietrzu.
Kiedy trzeba odwiedzić okulistę…
Nie zapominajmy również, że szybko męczące się oczy mogą być objawem poważniejszych dolegliwości. Pod tym względem głównym podejrzanym będzie postępująca krótkowzroczność. Jeśli więc z czasem zauważamy u siebie częściej przemęczające się, piekące lub nadmiernie łzawiące oczy, być może potrzebne są nam mocniejsze soczewki (kontaktowe lub w okularach). W takim wypadku należy zasięgnąć porady specjalisty, wykonując kompleksowe badanie wzroku w gabinecie okulistycznym.
Autorką artykułu jest Marta Łaczkowska, na co dzień współtworząca bloga wOkularach.pl. Na stronie znaleźć można porady, jak wybrać modne okulary i zadbać o zdrowy wzrok.
Podobne artykuły
Hydratacja i zdrowie nóg: rola wody w zapobieganiu żylakom
Punkt pobrań krwi Łódź – kompleksowa diagnostyka laboratoryjna
Produkcja suplementów diety – od koncepcji po gotowy produkt