
Powiększenie wątroby nazywane jest również hepatomegalią i może pojawiać się w przebiegu wielu chorób i schorzeń. Nigdy nie należy tego bagatelizować, ponieważ hepatomegalia być objawem poważnych schorzeń, wymagających leczenia nawet przy pomocy chemioterapii czy zabiegów chirurgicznych. O tym, jakie objawy powinny wzbudzać naszą czujność oraz w jakich stanach dochodzi do powiększenia wątroby, opowiada ten artykuł.
Objawy hepatomegalii
Powiększenie wątroby może zostać wykryte przez specjalistę zarówno w trakcie badania fizykalnego, jak i obrazowania. U chorego z hepatomegalią mogą pojawić się takie objawy jak: dyskomfort w podżebrzu, kłucie w brzuchu, odbijanie, wzdęcia, spadek apetytu, nudności, wymioty, zażółcenie powłok skórnych lub ich bladość, wodobrzusze czy odbarwienie stolca lub moczu. Warto jednak wiedzieć o tym, że wiele chorób miąższu wątroby może przebiegać bez widocznych objawów.
Kiedy dochodzi do powiększenia wątroby?
Lista schorzeń i stanów, w których może dojść do hepatomegalii, jest dość obszerna. Obejmuje liczne rodzaje nowotworów wątroby, białaczki, WZW typu A, B lub C, naczyniaki wątroby oraz torbiele, zespół Budda-Chiariego, choroby dróg żółciowych, chorobę Wilsona, marskość wątroby, niealkoholowe stłuszczenie wątroby, polekowe uszkodzenia komórki wątrobowej, glikogenozy, amyloidozy, niewydolność serca, stany nadkrzepliwości czy różne zakażenia.
Do ustalenia przyczyny problemów z wielkością wątroby niezbędna jest pogłębiona diagnostyka, na którą zwykle składają się różne testy laboratoryjne, badania obrazowe czy nawet badania genetyczne.
Rzadkie choroby przebiegające z powiększeniem wątroby
Zespół Budda-Chiariego czy zespół Gauchera to takie schorzenia, które określane są mianem chorób rzadkich. Oznacza to, że nie występują w społeczeństwie częściej niż u 5 na 10 tys. osób. Ich diagnostyka zwykle nie jest prosta, a niespecyficzne objawy łatwo jest dopasować do bardziej popularnych chorób lub wręcz zbagatelizować. To powoduje, że pacjenci przez lata mogą nie otrzymywać właściwego rozpoznania i tym samym dostosowanego do nich leczenia. Nie musi jednak tak być, a działania Fundacji Saventic są nakierowane na to, by ścieżka diagnostyczna pacjentów była coraz krótsza i szybciej otrzymywali kompleksową opiekę.
Po pomoc może zgłosić się każdy, kto boryka się z niezdiagnozowanymi do tej pory objawami. Wystarczy wypełnić odpowiednie kwestionariusze udostępniane przez Fundację oraz przesłać swoją dotychczasową dokumentację medyczną. Im bardziej kompletna, tym lepiej. Dane te zostaną przeanalizowane przez zespół fundacyjnych specjalistów przy wsparciu rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji. Po zakończeniu analizy pacjent uzyskuje indywidualną odpowiedź zwrotną, z ewentualnymi dodatkowymi wskazaniami w zakresie dodatkowej diagnostyki.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat chorób rzadkich, Fundacji oraz jej działań? Niezbędne informacje i obszerną bazę wiedzy znajdziesz na stronie Fundacji.
Podobne artykuły
Nie tylko kaszel. Sprawdź, jakie objawy mogą budzić podejrzenie POChP
Mam coś pod skórą, to straszne
Zaburzenia przetwarzania słuchowego – na czym polegają i jak je leczyć?