Szacuje się, że trądzik różowaty dotyczy nawet kilku procent populacji. Objawia się zazwyczaj zaczerwienieniem i pieczeniem skóry, a następnie drobnymi krostkami i grudkami. Ta przewlekła, zapalna choroba dotyka najczęściej kobiety w wieku od 30 do 55 roku życia i nie ma nic wspólnego z trądzikiem pospolitym. Jej przyczyny nie zostały do końca poznane, ale uważa się, że wywołują ją czynniki środowiskowe oraz genetyczne. Od czego powstaje trądzik różowaty? Podpowiadamy.
Czynniki genetyczne a trądzik różowaty
Szacuje się, że trądzik różowaty dotyka od 1% do nawet 10% społeczeństwa. Częściej jego objawy obserwowane są u kobiet niż u mężczyzn. Jednak jeżeli pojawią się u tej drugiej grupy, zazwyczaj są bardziej nasilone. Dermatoza ta występuje najczęściej u osób z jasną karnacją, a więc o fototypie I i II, z jasnymi oczami lub włosami, a także u osób z cerą naczynkową. Zazwyczaj choroba rozwija się przez dłuższy czas i z wiekiem dochodzi do nasilenia jej objawów.
Pierwsze dolegliwości wynikające z trądziku różowatego obserwuje się zazwyczaj koło 30 roku życia. U około 30% pacjentów wywiad rodzinny dotyczący występowania tej dermatozy okazuje się dodatni. Dlatego, jeżeli u jednego z rodziców wystąpił trądzik różowaty, wówczas istnieje pewne prawdopodobieństwo, że jego dziecko również będzie się starało się go pozbyć, stosując na przykład maść na trądzik różowaty i inne specyfiki.
Zmiany hormonalne a trądzik różowaty
Przyczyną trądziku różowatego mogą być również zmiany hormonalne. Ryzyko zachorowania na tę dermatozę dotyczy zwłaszcza osób, które mają problemy hormonalne. Z tego powodu trądzik różowaty dotyka najczęściej osoby z niedoczynnością i nadczynnością tarczycy, stosujące antykoncepcję hormonalną czy w trakcie menopauzy. Dlatego właśnie dolegliwości, które wywołuje ta dermatoza, nasilają się w czasie owulacji, ciąży, miesiączki czy menopauzy. Potwierdzono również związek trądziku różowatego z nieprawidłowościami układu pokarmowego, między innymi zakażeniem bakterią Heliobacter pyroli.
Pozostałe przyczyny trądziku różowatego
Trądzik różowaty bardzo często rozwija się na skórze z tendencją do pajączków i teleangiezji. Co więcej, wśród czynników wywołujących objawy tej dermatozy wymienia się także nieprawidłową odpowiedź układu immunologicznego na pewne zjawiska zewnętrzne, na przykład intensywne promieniowanie słoneczne, stres, alkohol, ciężkostrawne potrawy w diecie czy chlorowaną wodę. Dodatkowo trądzik różowaty może wywołać również zakażenie nużeńcem, opryszczka wargowa czy stosowanie leków obniżających poziom cholesterolu i kwasu nikotynowego, a także glikokordesteroidów.
Podobne artykuły
Przeszczep włosów to szansa na uzyskanie bujnej czupryny!
Rola i znaczenie zawodu chirurga w medycynie współczesnej
Przeszczep włosów Warszawa