× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Swiatzdrowia24.pl

Zdrowie i medycyna

Operacja plastyczna uszu u dzieci – jak wygląda zabieg?

Operacja odstających uszu u dzieci - Derm Estetyka Gdynia

Odstawanie uszu u najmłodszych to często bardzo duży problem, który może być przyczyną braku samoakceptacji u dziecka oraz złośliwości i żartów ze strony rówieśników. W takim przypadku istnieją dwa rozwiązania: zaakceptowanie takiego stanu rzeczy i pogodzenie się z docinkami innych lub operacja korekty uszu. Podjęcie takiej decyzji nie jest zadaniem łatwym i często wymaga od rodziców i dziecka wykonania dodatkowej konsultacji ze specjalistą, jakim jest psycholog. Niestety, bywa również tak, że odstające uszy bardziej przeszkadzają rodzicom niż dziecku, ponieważ potrzeba posiadania idealnego potomka jest w nich tak silna, że nie mogą przyjąć do wiadomości występowania u ich pociechy takiego defektu w wyglądzie. Należy jednak pamiętać, że podejmując decyzję o wykonaniu operacji plastycznej uszu u dziecka, należy kierować się wyłącznie dobrem małoletniego i jego dobrostanem psychicznym, a nie własnymi pobudkami. A jak wygląda taki zabieg i z czym się wiążę?

Kiedy mówimy o odstających uszach?

Zgodnie z informacjami zawartymi na podstronie “Plastyka uszu Gdańsk – zabieg korekty odstających uszu” – stopień odstawania uszu może być różny, jednak istnieją pewne normy, które określają, kiedy medycznie możemy mówić o wystąpieniu tego defektu. Przyjmuje się więc, że o odstających uszach mówimy, gdy odległość pomiędzy koniuszkiem małżowiny i kością czaszki wynosi przynajmniej 2 cm. Jest to dosyć indywidualna sprawa, bowiem u osób z dużą głową i małą małżowiną deformacja ta nie będzie aż tak widoczna.

Z kolei mówiąc o przyczynach występowania tego defektu, należy wymienić nieprawidłowo wykształconą grobelkę, czyli wypukłość, za którą małżowina uszna zagina się ku głowie. Warto również wspomnieć, że w początkowych etapach życia płodowego ludzka małżowina jest płaska. Dopiero z czasem kształtuje się poprzez pojawienie się zagnieceń i wypukłości. Zakłócenie procesów kształtowania się chrząstki będzie prowadziło do zaburzenia odpowiednich wygięć, a tym samym do powstania odstających uszu. Inną z przyczyn odstawania uszu może być takie ich zbyt duży rozmiar, który powoduje ich nieprawidłowa pozycje względem kości czaszki.

Kiedy najlepiej jest wykonać korektę uszu?

Okres dziecięcy to czas intensywnego rozwoju ciała, w tym wzrostu chrzestnego. Z tego powodu w tym czasie nie powinno wykonywać się operacji plastycznych na małoletnich pacjentach. Intensywny wzrost małżowiny usznej może trwać nawet do 12 roku życia, jednak psychologowie są zgodni, że najlepszym czasem na wykonanie korekty uszu jest okres po ukończeniu 6 roku życia, a jeszcze przed rozpoczęciem nauki w szkole. Może to zniwelować stres związany z brakiem akceptacji ze strony rówieśników i pozwoli dziecku z odwagą wkroczyć w nowy etap życia. Dodatkowo małżowina uszna u dzieci 7-letnich osiąga zazwyczaj od 80 do 90% swojej docelowej wielkości, co pozwala na jej modelowanie bez obaw o poważniejsze deformacje.

Zabieg otoplastyki - korekta odstających uszu u dzieci w Derm Estetyka

Czy zabieg wykonuje się pod narkozą?

Odpowiadając, operacja uszu u dzieci może być wykonana w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym w zależności od tego, czy dziecko będzie w stanie współpracować z chirurgiem plastycznym. Istotne jest tutaj również odpowiednie przygotowanie dziecka do zabiegu, jeszcze przed rozpoczęciem procedury. Wskazana jest tutaj konsultacja rodziców i dziecka z psychologiem i lekarzem prowadzącym, którzy pomogą zrozumieć pacjentowi, co będzie odczuwał tuż po zabiegu i na jakie efekt może liczyć.

Chirurgiczne metody korekty odstających uszu

Korekta odstających uszu może zostać przeprowadzona na kilka sposobów. Jedną z metod stosowanych przy tego typu zabiegach jest założenie trwałych, wewnętrznych szwów umożliwiających wywołanie prawidłowego zgięcia oraz utrwalenia kształtu grobelki. Procedura polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia a uchem pacjenta i odsłonięciu chrząstki. Następnie chirurg zagina grobelkę i zakłada w tym miejscu stałe szwy utrzymujące jej prawidłowy kształt. Metoda ta uważana jest za najbezpieczniejszą, z uwagi na stosunkowo niewielką ingerencję w strukturę chrząstki. Oczywiście może zdarzyć się, że konieczne będzie wykonanie zabiegu poprawkowego, jednak jest to procedura, która nie wymaga dużej interwencji chirurga.

Inna z metod stosowanych w korekcji odstających uszu u dzieci to wycięcie niewielkiego fragmentu chrząstki oraz założenie szwów, tak by powierzchnia ucha załamywała się w odpowiednim momencie. Jest to skuteczna technika, jednak przy jej wykorzystaniu ewentualne powikłania są trudne do naprawienia.

Zalecenia pozabiegowe

Każdy mały pacjent z uwagi na użycie do zabiegu znieczulenia ogólnego powinien być hospitalizowany w klinice przez dobę. W drugim dniu przeprowadza się badanie kontrolne, po to, by sprawdzić ryzyko wystąpienia krwiaka. Na głowę dziecka zaraz po operacji zakłada się specjalny opatrunek stabilizujący. Ważne by nie był on zbyt ciasny, by nie wywołać ryzyka wystąpienia odleżyn i uszkodzenia chrząstki. Kolejna wizyta kontrolna powinna mieć miejsce po kilku dniach od zabiegu. Po upływie około 2 tygodni zdejmowane są również szwy założone na ranę pooperacyjną. Istotne jest również to, by przez około 14 dni dziecko nosiło opaskę chroniąca uszy przed urazem przez cały dzień, a następnie przez miesiąc wyłącznie w nocy. Na dwa lub trzy miesiące dziecko powinno również zrezygnować w uczestnictwie w lekcji wychowania fizycznego.