Osteopatia to dynamicznie rozwijająca się dziedzina nauki. Choć na świecie jest znana od dziesiątek lat, do Polski przybyła stosunkowo niedawno. Każdego roku coraz więcej osób korzysta z usług polegających na manualnym przywracaniu zdrowia. Pacjenci zgłaszają się z najróżniejszymi dolegliwościami, nie tylko ze strony układu ruchu. W odpowiedzi na potrzeby rynku, specjaliści z sektora zdrowia zaczynają interesować się przebranżowieniem w tym kierunku.
Czym właściwie jest osteopatia?
Osteopatia to nieinwazyjna terapia manualna. Jej cel to poprawa zdrowia wszystkich układów organizmu poprzez wzmacnianie układu mięśniowo-szkieletowego oraz manipulowanie w jego obrębie. Charakteryzuje się holistycznym podejściem do opieki zdrowotnej. Jest pomocna w wielu schorzeniach, oto przykłady jedynie kilku z nich:
- migrena
- endometrioza
- depresja poporodowa
- astma
- wady postawy
Kto może zostać osteopatą?
Osteopata to zawód medyczny, wpisany do Polskiej Klasyfikacji Zawodów i Specjalności pod nr. 323010 Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania.
Osteopatą może zostać każdy, kto skończył studia medyczne bądź jest magistrem fizjoterapii. Jest to świetna opcja dla osób, które chcą się rozwijać w dziedzinach, których zgłębianiem zajmują się od lat. Czym różni się on od fizjoterapeuty? Osteopata ma o wiele szersze spojrzenie na patologie układu ruchowego, łączy zależności w funkcjonowaniu całego organizmu. Ma również bardziej zaawansowaną wiedzę medyczną, popartą odpowiednim dyplomem. W Polsce wciąż nie ma wielu specjalistów, a zapotrzebowanie rośnie.
Czy osteopata może zaszkodzić?
Z racji tego, że jest to stosunkowo nowy zawód, wielu pacjentów ma wątpliwości, co do bezpieczeństwa terapii manualnych. Nie jest to jednak żadna magia, a szereg umiejętności medycznych nabywanych przez lata. Wykwalifikowany specjalista może jedynie pomóc. Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu, osteopata sprawdza, czy dana dolegliwość jest możliwa do rozwiązania w jego gabinecie. Analizuje, m.in. postawę ciała pacjenta, bada ruchomość stawową, tkankową, prowadzi nasłuchy tkankowe. Jeśli jest w stanie pomóc, ustala z pacjentem szczegółowy plan działania.
Jak wybrać dobre studia osteopatyczne?
Z racji dużego zainteresowania powstaje wiele szkół, chętnych wyszkolić kolejnych kandydatów. Należy jednak uważać na podejrzanie wyglądające oferty kursów, które trwają krótko, jednak nie dają odpowiednich uprawnień, a umiejętności uzyskane na takich szkoleniach są znikome. Aby móc wykonywać ten zawód, niezbędne jest 4-letnie kształcenie. Ten czas na pewno się opłaci, gdyż minimum tyle potrzeba, by nabyć nową wiedzę i móc się sprawnie nią posługiwać. Po ukończeniu szkoły absolwent otrzymuje tytuł DO (Dyplomowany Osteopata). Wybierając dobre studia osteopatyczne należy zwrócić uwagę na liczbę zajęć praktycznych, gdyż to właśnie one są najbardziej wartościowe dla studenta. Kluczowe znaczenie ma również wykwalifikowana kadra. Dobrze, jeśli wykładowcy wciąż są czynni zawodowo, gdyż tylko wtedy mogą sprawdzić w praktyce najnowsze doniesienia ze świata nauki. Najlepsi osteopaci polecają warszawską szkołę Fico-Mum, która jest w czołówce, jeśli chodzi o szkolenie profesjonalistów. Niepodważalnym atutem jest fakt, że wykładowcy pochodzą z wielu krajów Europy. Jak każda gałąź medycyny, także i ta, rozwija się bardzo szybko, dając możliwości ciągłego poszerzania swojej wiedzy w oparciu o najnowsze badania naukowe.
Rynek wciąż jest nienasycony, warto więc zainteresować się tą niezwykle ciekawą i użyteczną gałęzią medycyny.
Podobne artykuły
Elektrostymulatory na bóle kręgosłupa – czy łagodzą ból?
Praktyczne leczenie ortopedyczne kręgosłupa.
Fala uderzeniowa niezbędne informacje dla pacjentów.