Uszy to ta część naszego ciała, która zazwyczaj nie znajduje się w centrum naszej uwagi, chyba, że nagle zdajemy sobie sprawę, że te właśnie uszy z różnych powodów zaczynają rzucać się w oczy: są albo za duże, zbyt odstają albo są po prostu niesymetryczne. W takiej sytuacji, uszy zaczynają grać pierwsze skrzypce jeśli chodzi o źródło kompleksów spowodowanych własnym wyglądem. Posiadacz lub posiadaczka odstających uszu traci pewność siebie, zdając sobie sprawę z tego problemu i zaczyna mieć wrażenie, że jest z tego powodu obserwowany/a, co tylko potęguje stres i negatywnie odbija się na jej psychice.
Jakiego rodzaju defekty można skorygować za pomocą korekcji uszu?
Korekcja uszu to zabieg, który wpływa na twarz, ale przede wszystkim na samoocenę osób, które borykają się z tym problemem. Dzięki niewielkiej operacji możemy nie tylko łatwo pozbyć się efektu niekształtnych uszu, ale także wyeliminować złożone emocje oraz poprawić nasz ogólny stan psychiczny i pewność siebie. Najczęstszą wadą ucha, z którą borykają się przychodnie i szpitale, to wystającę małżowiny uszne. Duży kąt między głową a uszami nie wygląda z reguły estetycznie, dlatego często prowadzi do frustracji i powstawania kompleksów na tym punkcie. Najczęściej dotykają one kobiet, które starają się tę wadę zatuszować często rozpuszczonymi włosami. Przeprowadzana bardzo często operacja plastyczna odstających uszu jest zabiegiem stosunkowo prostym – wykonuje się małe nacięcie za uchem, a następnie zmniejsza stopnień odchylenia ucha od głowy. Jest to z reguły szybki proces i nie wymaga długich przygotowań.
Wady wrodzone i nabyte
Wystająca małżowina nie jest jedynym wskazaniem do tego rodzaju operacji. Wszystkie wady spełniające warunki do korekcji ucha można podzielić na wrodzone i nabyte.
- Anotia i mikrotia – genetyczne wady obejmują całkowity brak uszu lub brak deformacji niektórych struktur ucha zewnętrznego. Wadę tę eliminuje się wszczepiając implant w brakujące ucho lub implant usunięty z innej części ciała i tworzący kość;
- Guzki Darwina i ucho satyra – kolejna wada wrodzona. Pierwszy to guzek w górnej części tylnej części ucha. Drugą jest z kolei spiczastą końcówką w górnej jego części;
- Zapadnięcie się małżowiny usznej – kolejna wada genetyczna charakteryzująca się nieprawidłową strukturą małżowiny usznej. Z powodu tej wady uszy mogą zwijać się na zewnątrz lub do wewnątrz;
- Uszy zapaśnika – jest to wada nabyta występująca u sportowców uprawiających sporty kontaktowe (takie jak boks czy MMA). Jest to mechaniczne uszkodzenie małżowiny usznej, powodujące, że ucho z wyglądu przypomina kalafior.
Odstające uszy u dzieci
Ponieważ odstawanie uszu może być wadą wrodzoną, występuje również u noworodków. Zdarza się, że wada ta jest spowodowana ułożeniem dziecka w łonie matki, ale w tym przypadku ucho po pewnym czasie może samo powrócić do prawidłowej pozycji. Warto też pamiętać, że małżowina uszna rozwija się do 6 roku życia, więc poniżej tego wieku nie wykonuje się żadnej operacji korygującej. Należy pamiętać, że w przypadku wad wrodzonych, żadne czapki czy paski nie pomogą, a zmuszanie dzieci do ich noszenia może powodować dyskomfort i uniemożliwiać dzieciom zakrywanie głowy.
Jak wygląda proces korekcji uszu?
Tego typu zabiegi nie są zbyt skomplikowane, ale zawsze warto zadbać o profesjonalizm placówek wybieranych do rozwiązywania tego typu problemów. I tak przykładowym miejscem jest derm-estetyka.pl – gabinet chirurgii plastycznej w Gdyni, który oferuje wysoką jakość i pełen profesjonalizm w świadczeniu tego rodzaju usług. Jeśli są zatem Państwo z okolic Trójmiasta i zastanawiają się nad wyborem placówki, która poradzi sobie z zabiegiem korekcji uszu, warto zajrzeć na stronę internetową Derm-Estetyki i poznać się ze szczegółami ich oferty.
Otoplastyka polega na wykonaniu małego nacięcia za uchem, aby umożliwić łatwy dostęp do chrząstki. Kolejnym krokiem jest wymodelowanie ucha, co może wiązać się ze zmianą jego położenia, wielkości, kąta wyjścia z głowy lub rekonstrukcją części lub całego ucha. Cały zabieg trwa około godziny i jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Okres rekonwalescencji nie jest skomplikowany, więc po zabiegu pacjenci mogą wrócić do domu. Jak prawidłowo przygotować się do zabiegu? Przed otoplastyką zawsze przeprowadzane są konsultacje lekarskie i wywiady lekarskie w celu wyeliminowania wszelkich przeciwwskazań. Wymagany jest również kompletny zestaw testów, takich jak morfologia krwi, anty-HCV, anty-HBs i układ krzepnięcia.
Podobne artykuły
Ile Kosztuje Wybielanie Zębów?
Mity vs. fakty: Co pacjenci powinni wiedzieć o nowoczesnej stomatologii?
Paski wybielające Crest 3D White – prosty sposób na śnieżnobiały uśmiech