Problemy ginekologiczne, częste infekcje, nieprzyjemne dolegliwości. Można zaryzykować stwierdzenie, że każda kobieta zetknęła się z nimi choć raz w swoim życiu. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów potrafiących skutecznie wyleczyć infekcję i zapomnieć o dolegliwości. Co jednak zrobić, kiedy problem pojawia się wielokrotnie? Czy można jakoś mu zapobiegać? Czy probiotyki mogą tu odegrać jakąś rolę?
Specyfika naturalnego środowiska moczowo-płciowego u kobiet
Bakterie, które najczęściej są wykrywane u kobiet to Streptococcus agalactiae, Candida glabrata, Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Candida glabrata, Candida albicans, Eubacterium lentum, Klebsiella pneumoniae oraz wiele innych. Warto wiedzieć, że naturalnie występujące w organizmie bakterie i grzyby nie wyrządzają żadnych szkód, pod warunkiem prawidłowych parametrów mikrobioty. W okresie obniżonej odporności i większej podatności na choroby, aktywuje się ich szkodliwa działalność. To właśnie wtedy przyczyniają się do powstawania infekcji układu moczowo-płciowego. Istnieją również tzw. “trwałe czynniki” sprzyjające rozwojowi infekcji grzybiczych. Zaliczamy do nich choroby autoimmunologiczne, różne nietolerancje pokarmowe, otyłość, stany zapalne w naszych jelitach i wynikającą z nich dysbiozę mikroflory jelitowej. Zaburzenia te mogą wynikać z przedłużającej się antybiotykoterapii, długotrwałego przyjmowania sterydów, nie bez znaczenia jest także doustna antykoncepcja. Z kolei do “czynników przejściowych”, które mogą narazić nasz organizm na powstanie grzybic jest spożywanie alkoholu, nieprawidłowa, uboga dieta, długotrwały stres, a także spożywanie wysoko-przetworzonej żywności i zbyt dużej ilości cukrów prostych. Ponadto, kobiety narażone są na zakażenia wskutek niewłaściwych nawyków higienicznych.
Jak pomagają probiotyki?
Probiotyki wspomagają organizm kobiety w utrzymaniu prawidłowych parametrów mikrobioty. Istotne jest również utrzymanie równowagi w układzie moczowo-płciowym. Różnego rodzaju produkty, takie jak mycobiotic, wspierają procesy prowadzące do ograniczenia namnażania się patogennych drobnoustrojów. Korzystna zmiana mikroflory jelitowej jest niezbędnym elementem leczenia, dlatego tak istotne jest zażywanie odpowiednich probiotyków. Istotne jest to, że nie wystarczy zażywać jakiegokolwiek preparatu. Warto zasięgnąć wiedzy i kupić preparat celowany konkretnie w naszą przypadłość. Możemy zażywać go równocześnie z lekami na infekcję, a potem samodzielnie, po zakończeniu kuracji leczniczej.
Czy forma podania probiotyku ma znaczenie?
W tej sytuacji probiotyki przyjmować możemy w formie doustnej oraz dopochwowej. Preparaty doustne skupiają swoje działanie na profilaktyce i przeciwdziałaniu występowania infekcji, stąd będą bardziej pomocne w okresach, kiedy nie doświadczamy uporczywych dolegliwości. Najczęściej są uzupełnione o żurawinę lub beta-glukan. Natomiast probiotyki dopochwowe działają konkretnie tam, gdzie są najbardziej potrzebne. Cechują się wysoką skutecznością w przywracaniu odpowiedniego pH i tym samym wykluczaniu możliwości namnażania złych bakterii.
Podsumowanie
Zdecydowanie warto sięgnąć po probiotyki, jeśli zmagamy się z infekcjami i problemami ginekologicznymi. Ich działanie jest szybkie, a wsparcie działa przez długi czas. Probiotyki pomagają zarówno jednorazowo, jak i przy nawracających problemach. W celu dobrania odpowiedniego preparatu warto skonsultować się z lekarzem.
Podobne artykuły
Marka Persen ruszyła z nową kampanią pt. Metody na stres.
Przechowywanie insuliny: praktyczne porady i akcesoria
Wkładki urologiczne dla kobiet: Komfort i ochrona na co dzień