Swiatzdrowia24.pl

Zdrowie i medycyna

Stopnie nietrzymania moczu

nietrzymanie moczu

Nasze drogi i cały układ moczowy jest z reguły sprawnie działającym systemem, który wyraźnie sygnalizuje nam kiedy powinniśmy opróżnić pęcherz. Niemniej jednak zdarza się, że problemy natury fizjologicznej nie pracują tak wydajnie jak powinny i pojawiają się dość uciążliwe problemy. Mowa tu chociażby o nietrzymaniu moczu, które pojawia się zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Ze względu na popularność tego zaburzenia, zostało ono odpowiednio usystematyzowane. Jakie więc są stopnie nietrzymania moczu?

Czym jest nietrzymanie moczu?

Problem związany z nietrzymaniem moczu, wbrew pozorom, nie jest jedynie przypadłością osób starszych. Tak naprawdę, problem ten dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn nie zależnie od wieku. Czym więc jest nietrzymanie moczu? Najprościej można powiedzieć, że jest to jedno z zaburzeń fizjologicznych. W jego przebiegu dochodzi do mimowolnego popuszczania uryny, nie tylko w momencie pełnego pęcherza. W przypadku kobiet nietrzymanie moczu wiąże się najczęściej z przebytym porodem. U panów zaś, może być wynikiem przerośniętej prostaty lub innych wad anatomicznych. Warto jednak zwrócić uwagę, że problem ten może mieć znacznie szersze podłoże, a także całkowicie inne formy. Dlatego też zostały opracowane stopnie nietrzymania moczu, by móc lepiej identyfikować stadium zaburzenia.

Stopnie nietrzymania moczu- jakie można wyróżnić?

Stopnie nietrzymania moczu to medyczne klasyfikacja, która pozwala na poznanie stanu zaawansowania danego zaburzenia. Tak naprawdę, to od stopnia nietrzymania moczu zależy sposób terapii czy nawet leczenia farmakologicznego. Wobec tego jakie są stopnie nietrzymania moczu i czym się one charakteryzują?

Nietrzymanie moczu stopnia I

Nietrzymanie moczu stopnia I jak łatwo można się domyślić, jest jedną z najłagodniejszych postaci tego zaburzenia. W jego przebiegu dochodzi do popuszczania niewielkich ilości moczu- dosłownie kilku kropel, w konkretnych sytuacjach jak np. nagłe i gwałtowne napięci mięśni brzucha. Jednocześnie nietrzymanie moczu stopnia I to także pospuszczanie uryny w innych, tak naprawdę dość błahych sytuacjach jak np. kasłania, kichania, nagłego śmiechu, czy nawet intensywnego wysiłku fizycznego. Nietrzymanie moczu stopnia I jest jedną z najmniej dokuczliwych form tego schorzenia.

Nietrzymanie moczu stopnia II

Nietrzymanie moczu stopnia II to kolejny stopień w klasyfikacji nasilenia zaburzenia. Jak łatwo można się domyślić, nietrzymanie moczu stopnia II wiąże się już z bardziej dokuczliwymi i uciążliwymi objawami. Towarzyszy mu przede wszystkim:

  • popuszczanie znacznie większej ilości moczu;
  • popuszczanie w zwykłych, codziennych sytuacjach- może się to zdarzyć np. podczas wstawania z krzesła czy siadania;
  • ryzyko znacznego popuszczenia moczu w sytuacji, kiedy pęcherz jest wypełniony.

W tej postaci nietrzymania moczu zaleca się stosowanie wyrobów chłonnych, które można znaleźć np. na chlonne24.pl. Wyroby te będą doraźną pomocą, a także pozwolą utrzymać odpowiedni poziom higieny i świeżości.

Nietrzymanie moczu stopnia III

Nietrzymanie moczu stopnia III to już najcięższa postać tego schorzenia. Objawy często wymykają się spod kontroli, a w efekcie pacjent doświadcza również narastającego stresu oraz zażenowania. Nietrzymanie moczu stopnia III wiąże się z popuszczaniem sporych ilości uryny, co nie tylko spowoduje zawilgocenie bielizny, ale także doprowadzi do powstania plam na wierzchniej odzieży. Co więcej, w tym przypadku do popuszczenia może dojść w każdej sytuacji, nawet podczas zwykłego spaceru.