× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Swiatzdrowia24.pl

Zdrowie i medycyna

Swobodny przepływ leków

leki

Obecność Polski w Unii Europejskiej daje wiele możliwości również związanych z obrotem lekami. Import równoległy jest legalną drogą na pozyskanie leków w cenie niższej niż standardowa. Rozwiązanie stosowane od dawna wśród państw UE opiera się na swobodnym przepływie towarów między państwami uprawnionymi. 

Bezpieczeństwo leków

Leki nabywane na zasadach importu równoległego pochodzą z uprawnionych hurtowni zaopatrzonych w środki farmaceutyczne. Obiekty można znaleźć na terenie państw Unii Europejskiej oraz Islandii, Norwegii i Liechtenstein. Leki pochodzące z importu równoległego w niczym nie różnią się działaniem od swoich odpowiedników zarejestrowanych na terenie Polski. Główną widoczną różnicą między lekami jest cena, która potrafi być znacznie niższa. Bywa, że pacjenci rezygnują ze stosowania pewnych leków na rzecz innych. Bezpośredni wpływ ma na to budżet, jakim dysponują. Stosowanie tańszych zamienników zapewni możliwość stosowania pełnej kuracji, bez szkody dla zdrowia. Import leków odbywa się w sposób bezproblemowy, legalny oraz w pełni skoordynowany międzynarodowo. 

Import równoległy w Polsce

Polscy pacjenci mogą korzystać z dobrodziejstw importu równoległego od roku 2005. Wtedy do polskich aptek została dostarczona pierwsza część zamienników. Od roku 2008 część leków została zarejestrowana jako medykamenty refundowane lub podlegały refundacji ułomnej. Do takiej refundacji dochodzi w szczególnej sytuacji, gdy zamiennik jest rzeczywiście tańszy od oryginalnego. W 2012 roku przyjęta została ustawa o refundacji leków, specjalnych środków żywieniowych oraz produktów medycznych stanowiąca, że refundacji podlegają jedynie leki pochodzące z importu równoległego, które znajdują się na liście. Sprowadzenie leku z innego kraju równa się z dodatkowymi procedurami logistycznymi takimi jak przepakowywanie leków

Opakowania produktów z importu równoległego

Każdy lek sprowadzony na zasadach importu równoległego otrzymuje pakiet informacji dodatkowych. Przepakowanie leków pozwala na umieszczenie na opakowaniu informacji dotyczących podmiotu dokonującego importu, podmiotu dokonującego przepakowania, numeru pozwolenia na sprowadzenie leku, numer pozwolenia kraju eksportu. Ten sam lek produkowany w różnych krajach, pomimo że przez tego samego producenta, może posiadać zróżnicowaną cenę. Dochodzi zatem do importu leków z państwa, gdzie jego cena jest niższa i sprzedaży tam, gdzie cena jest wyższa. Po uwzględnieniu kosztów związanych z transportem, przepakowywaniem oraz procedur prawnych importer równoległy może oferować lek w niższej cenie.