Trzecie USG prenatalne to jedno z obowiązkowych badań podczas ciąży. Przeprowadza się je między 28. a 32. tygodniem, w trzecim trymestrze. Jest to okres, w którym dziecko wyraźnie przybiera na wadze, a pod jego skórą tworzy się tkanka tłuszczowa. Co wykrywa trzecie badanie prenatalne? I czy warto je wykonać? W tym artykule znajdziesz odpowiedź!
Trzecie USG prenatalne – co wykrywa?
Trzecie USG prenatalne pozwala ostatecznie potwierdzić lub wykluczyć ewentualne wady rozwojowe dziecka. Dzięki niemu można ustalić jego ułożenie. Jeżeli dotychczas tego nie zrobiono, ocenia się również czas trwania ciąży. Dokonuje się wówczas pomiarów:
- brzuszka,
- główki,
- kości udowej.
Wszystkie te parametry pozwalają wyliczyć masę ciała płodu oraz wiek ciążowy.
Podczas trzeciego USG prenatalnego sprawdza się dokładnie anatomię dziecka, aby upewnić się, czy aby na pewno nie ma ono wad niewykrytych podczas drugiego badania USG – lekarz bada te same parametry, co wtedy. Ważne jest to, że niektóre nieprawidłowości np. w obrębie układu moczowego i pokarmowego, a także zaburzenia rytmu serca i niewłaściwa ilość wód płodowych są wykrywalne nieraz dopiero na tym etapie – wiąże się to z tym, że niektóre narządy rozwijają się przez całą ciążę. Jeżeli lekarz wykryje małowodzie lub wielowodzie (które związane są z nieprawidłową ilością wód płodowych), ma to znaczenie dla dalszego przebiegu ciąży.
Ważnym elementem trzeciego USG prenatalnego jest ocena zachowania płodu, jego ruchów oddechowych oraz ogólnej ruchliwości. Lekarz dokonuje również oceny położenia i stanu łożyska, biorąc pod uwagę jego grubość oraz dojrzałość. Sprawdza wzrost dziecka oraz to, czy nie doszło do wystąpienia hipotrofii (czyli zahamowania lub ograniczenia wzrostu) bądź makrosomii (czyli zbyt dłużej masy płodu w stosunku do wieku ciążowego). Jeżeli takie zaburzenia występują, może to wskazywać np. na infekcję wewnątrzmaciczną, przewlekłą niewydolność łożyska lub cukrzycę u przyszłej mamy. Wykrycie wszystkich wspomnianych wad jest ważne zarówno dla dalszego przebiegu ciąży, jak i okresu po porodzie.
Trzecie USG prenatalne – czy warto je wykonać?
Zdecydowanie rekomendujemy wykonanie trzeciego badania USG w ciąży. Prawidłowe wyniki pierwszego i drugiego USG prenatalnego nie dają gwarancji, że dziecko urodzi się zdrowe. Szansa na to, że dziecko przyjdzie na świat ze schorzeniem genetycznym jest w takiej sytuacji – co prawda – niewielkie, ale nie można na tym etapie stracić czujności. Nie bez powodu Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca przynajmniej trzykrotne wykonanie badania USG podczas ciąży prawidłowej. Warto dodać, że trzecie USG prenatalne nie zastąpi wcześniejszego USG połówkowego – każde z nich ma swoją specyfikę i sprawdza trochę co innego.
Gdzie wykonać trzecie USG prenatalne w Krakowie?
Szukasz ośrodka, w którym wykonuje się trzecie USG prenatalne w Krakowie? Trafiłaś pod właściwy adres! Centrum Hi-Gen to miejsce, w którym badanie to przeprowadzane jest bezinwazyjnie i bezboleśnie. Co więcej, nie stanowi ono żadnego zagrożenia dla dziecka. Zadzwoń i umów się na wizytę!
Podobne artykuły
Marka Persen ruszyła z nową kampanią pt. Metody na stres.
Przechowywanie insuliny: praktyczne porady i akcesoria
Wkładki urologiczne dla kobiet: Komfort i ochrona na co dzień