Czy wiesz, że to właśnie ortopedia jest jedną z najbardziej obleganych specjalizacji medycznych i nie chodzi niestety o ilość chętnych medyków, którzy wybierają taki zakres swojej pracy, ale o pacjentów, którzy zgłaszają się z urazami do klinik czy szpitali? Rzeczywiście kontuzje ortopedyczne zdarzają się niezwykle często.
Polskie społeczeństwo się starzeje i niestety nie dba o własne zdrowie. W przeciwieństwie do osób mieszkających w zachodniej części Europy naprawdę nadal niewiele wiemy o profilaktyce prozdrowotnej w ramach zachowania sprawności fizycznej.
Najwięcej urazów i kontuzji z zakresu ortopedii wynika z naturalnego procesu starzenia się ludzkiego organizmu, w tym dysfunkcji stawów i kości. Zapalenie nadgarstka bądź dyskopatia mogłaby jednak nie występować tak często, jeśli tylko statystyczny Polak dbał o własną kondycję i zdrowie fizyczne. Dopiero od niedawna mamy świadomość konieczności realizowania aktywności fizycznej. Okazuje się, że to właśnie brak sportu, ale też nieprawidłowa dieta wywołuje schorzenia ortopedyczne.
Kolejny odłam ortopedii, który zauważa znaczne przesilenie w ilości pacjentów to ten, który dotyczy występowania nagłych kontuzji, ich diagnostyki i leczenia. Zwichnięcie barku, liczne złamania, stany zapalne, stłuczenia, pojawiają się niezależnie od wieku pacjenta i jego stylu życia. Wiadomo jednak na pewno, że o wiele częściej przytrafiają się osobom aktywnym. W tym przypadku mówić można o braku odpowiedniego przygotowania i niezachowaniu działań profilaktycznych. Nie zawsze jesteśmy też w pełni sprawni fizycznie, przez co do kontuzji dochodzi częściej. Nie zawsze również aktywność fizyczną prowadzimy przy wykorzystaniu profesjonalnego, bezpiecznego sprzętu.
Istnieje jeszcze jeden spory problem w przypadku leczenia ortopedycznego polskich pacjentów. Nadal na terenie naszego kraju funkcjonuje zbyt mało placówek, które wyposażone są w najnowszej generacji sprzęt. Co więcej, brakuje medyków o specjalizacji ortopedycznej, przez co tworzą się ogromne kolejki pacjentów, chociażby w ramach profilaktyki prozdrowotnej i diagnostyki. Pamiętajmy, że w przypadku urazów i różnego rodzaju schorzeń w zakresie ortopedii, te rozwijają się bez żadnych objawów przez wiele lat. Zostają rozpoznane dopiero w fazie zaawansowanej, kiedy chory nie może dłużej czekać i musi być poddany natychmiastowemu leczeniu. Długie kolejki do specjalistów przyczyniają się zaś do pogorszenia stadium choroby oraz groźnych następstw, w tym trwałego unieruchomienia.
Podobne artykuły
Elektrostymulatory na bóle kręgosłupa – czy łagodzą ból?
Praktyczne leczenie ortopedyczne kręgosłupa.
Fala uderzeniowa niezbędne informacje dla pacjentów.