× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Swiatzdrowia24.pl

Zdrowie i medycyna

Wywiad z Bartłomiejem Juzą – choroby żył i ich metody ich leczenia

Żylaki to problem natury genetycznej, z którym boryka się zdecydowana większość osób starszych. Na szczęście odpowiednio wczesne działanie profilaktyczne może znacząco obniżyć występujące przy tym schorzeniu dolegliwości.

Na temat żylaków i walki z tą chorobą porozmawiamy dziś z doktorem Bartłomiejem Juzą, który jest wybitnym polskim specjalistą w dziedzinie flebologii.

Panie doktorze, wielu z nas żylaki kojarzą się z defektem natury estetycznej. Czy jest to jednak przypadłość jedynie tego typu, czy może mogą one negatywnie wpływać na nasze zdrowie?

Rzeczywiście, wielu pacjentów traktuje żylaki jako defekt natury kosmetycznej nie zdając sobie sprawy z tego, że nieleczone mogą prowadzić do poważnych powikłań. Stany zapalne żył, zakrzepica, zatory oraz owrzodzenia żylakowe to najczęstsze z nich.

W takim razie w jaki sposób rozpoznać pierwsze objawy wystąpienia żylaków?

Pierwsze objawy wystąpienia żylaków są niewidoczne, jednak dobrze wyczuwalne. Pojawia się tzw. uczucie ciężkich nóg, obrzęk oraz delikatne bóle okolic kostek. Do wczesnych objawów zaliczyć można również uporczywe skurcze nocne nóg, które nie ustępują po suplementacji magnezu. Z czasem na nogach zaczynają pojawiać się pajączki naczyniowe, które z czasem poszerzają się i uwypuklają. Do tego wszystkiego dochodzi często uczucie swędzenia, mrowienia oraz ból i pieczenie.

Jak zapobiegać żylakom?

Niestety, żylaki to choroba genetyczna, uwarunkowana dziedzicznie. Niewydolność żylna to także choroba postępująca, której nie da się do końca wyleczyć, jednak zawsze można spowolnić ten proces. Osoby z historią żylakową w rodzinie powinny zadbać o zdrowy tryb życia, ograniczyć spożywaną sól, unikać przegrzewania a także włączyć do swojej rutyny codzienną aktywność fizyczną. Jeżeli interesuje nas szybkie pozbycie się żylaków najlepszym wyjściem będzie klejenie żył VenaSeal – metoda ta cieszy się wysoką skutecznością w walce z żylakami i nie powoduje żadnych efektów ubocznych.

Profilaktyka i leczenie żylaków

Zatem, jaki rodzaj aktywności fizycznej poleca Pan seniorom?

Aktywność fizyczna to nie tylko sporty wyczynowe i coś, co jest zarezerwowane dla osób młodych i w pełni zdrowych. Doskonałym rodzajem rozsądnego wysiłku fizycznego dla seniorów jest regularny spacer. Usprawnia on układ ruchu i dotlenia organizm, co jest niezwykle ważne dla osób w tym wieku. Podobne korzyści przyniesie również spokojna jazda na rowerze czy zajęcia na basenie. Najważniejsze, by aktywność fizyczna była dobrana do ogólnego stanu zdrowia i możliwości seniora.

Istotne jest również prowadzenie codziennego relaksu dla nóg. Może to być leżenie z nogami podpartymi kilkoma poduszkami. Pozwoli to poprawić krążenie krwi w nogach i zmniejszy obrzęki.

A co, w przypadku wystąpienia niewydolności żylnej? Czy żylaki dyskwalifikują ze sportu?

Takie kwestie warto skonsultować z lekarzem prowadzącym, który dobrze zna nasz przypadek i stopień zaawansowania problemu. Taka osoba najlepiej poinstruuje nas co do odpowiedniego sposobu aktywności fizycznej.

Jeśli chodzi o całkowite przeciwwskazania do podejmowania aktywności ruchowej to są to: tętniak aorty, bardzo wysokie ciśnienie tętnicze krwi oraz krańcowa niewydolność krążenia.

Panie doktorze, a jak postępować, gdy mimo diety i wysiłku fizycznego nastąpiła niewydolność żylna?

W takich przypadkach warto skorzystać z wyrobów kompresyjnych, czyli rajstop, pończoch oraz podkolanówek uciskowych. Mają one za zadanie pobudzanie krążenia w nogach, łagodzenie bólu i przynoszenie ulgi w uczuciu ciężkich nóg.

Warto jest również zwrócić się do lekarza prowadzącego po rekomendację na temat bielizny uciskowej. Unikajmy przy tym noszenia rajstop wyszczuplających, które powodują nierównomierne rozłożenie ucisku na kończyny. W przypadku mocno zaawansowanej niewydolności ratunkiem może okazać się jedynie zabieg.

Jakie to mogą być zabiegi?

Pierwszym z nich jest metoda klasyczna, czyli najstarszy tego typu zabieg. Polega na całkowitym usunięciu niewydolnej żyły i żylaków oraz zlokalizowania i przerwania ciągłości żył, które łączą układ powierzchniowy z głębokim. Zabieg tego typu przeprowadzany jest przy użyciu szczypczyków, haczyków i długiej, metalowej sondy. Procedura przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym lub przewodowy. Jest to jednak metoda, która nie jest polecana osobom w wieku podeszłym. Takim pacjentom proponuje się głównie leczenie małoinwazyjne.

Małoinwazyjne, czyli jakie?

Jednym z najczęściej polecanych małoinwazyjnych zabiegów jest klejenie żył. Metoda ta daje najlepsze rezultaty przy najmniejszym obciążeniu pacjenta wśród zabiegów polecanych osobom starszym. Warto wspomnieć, że klejeniu żył mogą być poddawane również osoby borykające się z innymi chorobami przewlekłymi, ponieważ nie wymaga ono stosowania znieczulenia ogólnego i długotrwałej rekonwalescencji. Zabieg polega na dotarciu do naczynia żylnego pacjenta przy pomocy cienkich koszulek naczyniowych a następnie wpuszczeniu w nie specjalnego kleju. Całość trwa około 20 – 30 minut.

Innym, dosyć podobnym zabiegiem jest skleroterapia. Polega ona na wprowadzeniu w zmienione chorobowo żyły specjalnego preparatu obkurczającego ich ścianki. Prowadzi to do włóknienia ścian i ich permanentnego zrośnięcia, warto dowiedzieć się co to jest skleroterapia i rozważyć poddanie się temu zabiegowi, ponieważ daje on gwarancję, iż już więcej nie dojdzie do ponownego wystąpienia żylaków.

Jakie są spodziewane efekty tych zabiegów?

Zabiegi małoinwazyjne odznaczają się zadziwiającą skutecznością, nawet w przypadku dużych naczyń. Żylaki nie powracają a pacjent nie wymaga dodatkowej rekonwalescencji. Ponadto zabiegi, takie jak klejenie żył i skleroterapia nie wymagają późniejszego noszenia pończoch uciskowych, nie pozostawiają siniaków i blizn.

Jakie mogą być następstwa bagatelizowania problemu pojawiających się żylaków?

Bagatelizowanie niewydolności żylnej może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych, niebezpiecznych dla życia pacjenta, szczególnie tego w podeszłym wieku. Najgorsze powikłanie mogące wystąpić wraz z nieleczoną niewydolnością żył to zespół pozakrzepowy mogący prowadzić do zatorów płucnych. Jego pierwszym symptomem jest obrzęk kostek, podudzia lub też uda. Następnie pojawia się ból a skóra zaczerwienia się lub sinieje. Objawy takie powinny być jak najszybciej skonsultowane z lekarzem, ponieważ mogą prowadzić do zgonu pacjenta.

Zatem, dbanie o swoje ciało, stosowanie zbilansowanej diety i codzienna aktywność fizyczna to niezwykle istotny aspekt życia, który pozwala uniknąć wielu chorób, w tym niewydolności żylnej.

Dziękuję serdecznie za rozmowę.

Również dziękuję, zalecam wszystkim czytelnikom dbanie o swoje ciało i życzę wiele zdrowia – Bartłomiej Juza, doktor flebolog z krakowskiej Kliniki Genesis.