× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Swiatzdrowia24.pl

Zdrowie i medycyna

Zdrowie psychiczne w dobie pandemii koronawirusa

zdrowie psychiczne

Lata dwudzieste XXI wieku rozpoczęły się w Europie dramatycznym akcentem – pandemia koronawirusa zebrała śmiertelne żniwo i w próbie jej zatrzymania, rządy wielu krajów wprowadziły różnego rodzaju obostrzenia. Te zakazy i nakazy, egzekwowane przez siły porządkowe miały ogromny wpływ na samopoczucie i zdrowie psychiczne milionów Polaków. Od zakazu zgromadzeń i spotkań, przez zamknięcie kin, restauracji i muzeów, do nakazu utrzymywania dystansu społecznego – obostrzenia wpłynęły przede wszystkim na zdolność ludzi do tworzenia i utrzymywania stosunków społecznych, pogłębiły izolację i zubożyły głębię emocjonalną, do jakiej człowiek jest przygotowany. Kiedy tylko uświadomimy sobie, że nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z taką sytuacją na własną rękę, do pomocy staje szereg wyszkolonych, doświadczonych terapeutów, którzy chcą wyciągnąć do nas pomocną dłoń.

Znaczenie zdrowia psychicznego

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że część objawów fizjologicznych, jakich doświadczamy ma podłoże psychiczne. Bóle stawów i mięśni, bóle głowy, biegunka czy bezsenność to tylko kilka symptomów psychosomatycznych, które mogą towarzyszyć początkom dolegliwości natury psychicznej. I chociaż czasami te objawy trudno połączyć ze zdrowiem psychicznym, są one łatwo zauważalne. Sygnały psychologiczne, wskazujące, że dzieje się z nami coś złego znacznie trudniej zauważyć. Dlatego warto zwracać u siebie uwagę na występujące częściej niż normalnie: senność, zniechęcenie, płaczliwość, nieukierunkowaną złość, wybuchy gniewu, czy apatię. Zauważywszy u siebie przedłużający się stan braku energii, zwątpienia lub rozdrażnienia można zastanowić się nad tym, czym są one spowodowane i czy poradzimy sobie z nimi sami. I podczas gdy zazwyczaj w takich sytuacjach mogli nam pomóc przyjaciele, tak w okresie pandemii spotkania z nimi są utrudnione. Pomocne może okazać się spotkanie z psychologiem, który doradzi, jaką drogę uporania się z problemem wybrać.

Dlaczego warto wybrać się na terapię?

Doświadczony psycholog, psychiatra czy psychoterapeuta nie tylko pomoże w zdefiniowaniu problemu, ale wskaże również środki, które mogą pomóc w poradzeniu sobie z trudnościami. W rzadkich przypadkach specjalista będzie w stanie zdiagnozować chorobę, jeśli taka rzeczywiście istnieje i jest przyczyną emocjonalnych trudności. Poza tym, rozmowy z człowiekiem, który kształcił się, aby pomagać drugiej osobie będą pomocne na wiele innych sposobów – pozwolą oszacować swój potencjał, zbudować pewność siebie i wzmocnić poczucie własnej wartości. Wizyta u specjalisty już od dawna nie jest powodem do wstydu, a wręcz przeciwnie – przynosi pozytywne skutki, widoczne już po pierwszym spotkaniu. Więcej informacji na temat psychoterapii: https://www.centrumdobrejterapii.pl.