Swiatzdrowia24.pl

Zdrowie i medycyna

Arteterapia – dla kogo, kiedy i w jakim celu?

Arteterapia w centrum arteterapii Sensarte

Arteterapia jest szczególnym rodzajem oddziaływania terapeutycznego znajdującego się niejako na pograniczu psychologii, medycyny oraz sztuk pięknych. Nazywana jest również terapią przez sztukę, ponieważ jej głównym założeniem jest lecznicze oddziaływanie na jednostkę za pomocą różnych form sztuki i wyrazu artystycznego. Z uwagi na tak szeroki zakres zainteresowania arteterapie możemy podzielić na kilka subdziedzin, wśród których wyróżniamy między innymi bajkoterapię, muzykoterapię, plastykoterapię, filmoterapię czy choreoterapię. Jakie są główne założenia arteterapii i dla kogo jest ona przydatna dowiesz się czytając tekst poniżej.

Arteterapia – dla kogo?

Arteterapia jest niezwykle uniwersalnym rodzajem oddziaływania terapeutycznego, dlatego też właściwie nie ma przeciwwskazań do jej stosowania z wyjątkiem niezwykle rzadkich sytuacji wynikających z indywidualnych cech klienta. Może to być np. uczulenie na psią sierść dyskwalifikujące z zajęć dogoterapii.

Arteterapia szczególnie sprawdza się u osób z problemami natury werbalnej, takich jak dzieci z dysfunkcjami, osoby upośledzone, niesłyszące oraz nieme. Stanowi również idealny środek rehabilitacyjny i rewalidacyjny. W psychologii jest również wykorzystywana do terapii osób mających problemy z nawiązywaniem interakcji międzyludzkich (klienci nieufni, skryci i nieśmiali).

Chcesz dowiedzieć się więcej o arteterapii? Przeczytaj artykuł czym jest arteterapia? na stronie warszawskiego Centrum Arteterapii SensArte.

Arteterapia – kiedy stosować?

Z uwagi na szeroki zakres oddziaływania arteterapia jest stosowana zarówno w celach leczniczych jak i profilaktycznych. Zajęcia z terapii przez sztukę są jednym z najczęściej wybieranych elementów różnorodnych programów rozwoju osobistego oraz zawodowego. Świetnie spisuje się jako pomoc w terapii partnerskiej i rodzinnej. Możliwości wykorzystywania arteterapii są praktycznie niewyczerpane o ile spełniony jest główny i najważniejszy warunek uczestnictwa w zajęciach. Metoda ta ma bowiem sens jedynie w przypadku całkowicie dobrowolnego, samodzielnego i spontanicznego udziału osoby w zajęciach.

Centrum arteterapii SensArte

Arteterapia – w jakim celu?

Arteterapia jest szczególnie ceniona z uwagi na jej silne właściwości oczyszczające ( tzw osiągnięcie katharsis). Terapia przez sztukę pozwala  jednostce na ujawnienie skrywanych dotąd emocji, uczuć, potrzeb i lęków oczyszczając tym samym swój umysł. Pozwala na stosunkowo szybką poprawę samooceny, poprawia poczucie wartości i przywraca równowagę psychiczną. Arteterapia pozwala na spojrzenie w głąb siebie i dostrzeżenie wszystkich drzemiących w nas emocji i uczuć pozwalając skonfrontować się z problemami i konfliktami, które nas otaczają i dając szansę na ułatwienie sobie sposobu funkcjonowania na co dzień.

Twórczość artystyczna, która jest środkiem terapeutycznym pozwala nie tylko na rozwój psychiczny ale i fizyczny jednostki udoskonalając zdolności manipulacyjne i motorykę klienta. Służy, jako środek rozwoju i treningu wszelakich umiejętności i zdolności oraz pozwala na doskonalenie zdolności pracy z grupie oraz daje szansę na sprawdzenie się w roli lidera grupy. Jest to również niezwykle przydatny w psychologii rodzaj terapii pozwalający na swobodna obserwację i wyciąganie informacji o funkcjonowaniu jednostki w otoczeniu rodziny lub grupy obcych jej ludzi.