Swiatzdrowia24.pl

Zdrowie i medycyna

Jaki wpływ aktywność fizyczna ma na moje zdrowie?

aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna ma korzystny wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne, ale i psychiczne. Pomaga w zapobieganiu wielu chorób cywilizacyjnych, niweluje skutki stresu, a także podnosi poziom szczęścia. Sprawdź, jak możesz sam poprawić swoją jakość życia, ruszając się TYLKO 30 minut dziennie.

Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie

Ruch wpływa dosłownie na wszystko – nie odnosi się tylko do odchudzania i masy ciała. Ruszając się 30 minut dziennie – spacer, bieg, joga, czy fitness, wpływają pozytywnie na:

  • Poprawę jakości snu,
  • Zmniejszają ryzyko depresji i niepokoju,
  • Zmniejszają ryzyko chorób przewlekłych,
  • Redukują wszelkie dolegliwości bólowe,
  • Wpływają pozytywnie na stan mięśni i kości,
  • Pomagają minimalizować skutki przewlekłego stresu,
  • Podnoszą poziom energii.

Jak aktywność fizyczna odnosi się do chorób przewlekłych

Osoby, które są aktywne fizycznie mają zdecydowanie mniejsze ryzyko na pojawienie się chorób związanych z układem krążenia – nagły atak serca, czy miażdżyca. Dzięki aktywności fizycznej zwiększa się wrażliwość komórek ciała na insulinę, co przyczynia się z kolei do tego, że gospodarka węglowodanami jest efektywniejsza. Skoki glukozy po posiłku i wydzielanie samej insuliny jest zdecydowanie mniejsze. Dzięki temu redukujemy znacznie ryzyko pojawienia się cukrzycy typu 2.

Zdrowszy umysł – jak to odnieść do siebie?

Nasze zdrowie, to nie tylko ciało, ale i umysł! Borykasz się z problemem przewlekłego stresu? Męczy Cię obecna praca i nie radzisz sobie z ilością obowiązków? Kondycja umysłowa i fizyczna są ze sobą powiązane i mają na siebie ogromny wpływ. Odczuwasz spięcie w okolicach barków, kręgosłupa szyjnego? Nerwowo zaciskasz zęby i dokuczają Ci szumy w uszach? To mogą być pierwsze objawy tego, że Twój organizm mówi – mam dosyć. W takich chwilach warto skorzystać z terapii osteopatycznej, dzięki której nasz organizm odczuje ulgę.

W jaki sposób mogę zwiększyć codzienną aktywność/ruch?

Co powiesz na szybki 30-minutowy spacer? Albo może spacer z psem – szybki sprint dla Ciebie i Twojego pupila? Jeżeli korzystasz z komunikacji miejskiej, to wysiądź 2 przystanki wcześniej i przejdź się do domu lub do pracy – piechotą. Nie lubisz stać w korkach? Może w takim razie wiosna jest idealnym powodem do tego, by jako środek transportu wybrać – rower? Możliwości jest naprawdę zdecydowanie więcej. Sam zdecyduj, co będzie dla Ciebie wygodniejsze i zmień swoje nawyki już od dziś!