Swiatzdrowia24.pl

Zdrowie i medycyna

Mięsień czworoboczny – ból i sposoby radzenia sobie z nim

mięsień czworoboczny ból

Mięsień czworoboczny ból, tą frazę bardzo często w wyszukiwarkę internetową wpisują zarówno pracownicy biurowi jak i uczniowie, studenci, nauczyciele, ale także ludzie, którzy przez dłuższy czas muszą siedzieć przed komputerem lub pracują fizycznie w fabrykach czy innych miejscach. Dzieje się tak dlatego, że ból mięśnia czworobocznego dopada większość z nas. Pojawiać się może w pracy, podczas aktywności fizycznej czy odpoczynku. Wszystko zależy od tego do jakiego stanu doprowadziliśmy nasz mięsień.

Jak wygląda i gdzie znajduje się mięsień czworoboczny?

Dla wyjaśnienia, jeśli nie wiecie jeszcze o jakim mięśniu jest tutaj mowa, krótko opiszę, gdzie możecie go szukać i w którym miejscu ból oznacza, że chodzi o mięsień czworoboczny. Ból, który on daje może bowiem znajdować się w kilku miejscach. Mięsień czworoboczny znajduje się w górnej części naszych pleców. Swoją budową przypomina latawiec, romb, kaptur mnichów. Od tego ostatniego wzięła się nazwa mięsień kapturowy. Pewnie nieraz słyszeliście, że ktoś na siłowni ćwiczy kaptury.

Dokładnie mięsień ten zaczyna się praktycznie tuż przy podstawie naszej czaszki, a kończy w okolicy kąta dolnego łopatki. Swój najszerszy punkt mięsień ten ma w ramionach. Rozpościera się ona na oba barki, tworząc dwa niejednakowe trójkąty. Oś i środek tego mięśnia wyznacza Wasz kręgosłup. Więc jeśli by złożyć mięśnie wzdłuż kręgosłupa stworzyłyby trójkąt. Jak widzicie może on więc boleć w odległych od siebie mięśniach, a i tak będziemy tutaj zawsze mówili o bólu mięśnia czworobocznego.

Gdzie boli mięsień czworoboczny?

Jak już wspominałam, tekst mięsień czworoboczny ból, bardzo często pojawia się w waszych przeglądarkach internetowych. Dlatego dobrze wiedzieć jaki ból jest właśnie z nim powiązany. Na pewno jest to ból, który możecie czuć na ramionach oraz pomiędzy szyją, a barkiem. dodatkowo ból może pojawiać się też między łopatkami. Niestety ból ten może również promieniować na inne części ciała. Ból mięśnia czworobocznego może powodować drętwienie i mrowienie rąk, bóle w klatce piersiowej, ale także bóle głowy, czy pseudo migreny.

Bardzo często przy bólu, możecie czuć w jego miejscach zgrubienia na mięśniu. Zazwyczaj nie musicie się niczym martwić, ponieważ nie są to guzki czy inne niepokojące zmiany. Najczęściej mamy tutaj do czynienia z występowaniem punktów spustowych. Są to właśnie małe zgrubienia na mięśniu, które powodują ból, poprzez zbyt duże napięcie.

W jakich sytuacjach może pojawić się ból mięśnia czworobocznego?

Oprócz nazwy kapturowy mięsień ten zyskał też nazwę stresowego. Dlaczego? Napina się bowiem najczęściej podczas sytuacji stresowych, kiedy przyjmujemy pozycję zamkniętą. Oznacza to, że nasze barki wędrują do góry, garbimy się i wysuwamy głowę do przodu. Taką pozycję przyjmujemy też zazwyczaj, gdy pracujemy przed komputerem czy w fabryce przy pracy taśmowej. Mięsień czworoboczny może zacząć boleć przez naszą nieprawidłową postawę, ale także przeciążenia.

Pamiętajcie, że oprócz wpisania w wyszukiwarkę mięsień czworoboczny ból, warto w przypadku wystąpienia dolegliwości udać się do specjalisty.