Swiatzdrowia24.pl

Zdrowie i medycyna

Zdrowy uśmiech na lato – jak o niego zadbać

zdrowy uśmiech

Miejsc, w których nie musimy już nosić maseczki na twarzy, z miesiąca na miesiąc jest coraz więcej. Z tego względu, pierwszego wrażenia po spojrzeniu na twarz nie wywiera już fragment tworzywa, ale coraz częściej – uśmiech. Jak sprawić, by olśniewał i cieszył nas swoim pięknem przez długi czas?

Utrata zęba? Rozwiązaniem są implanty

Brak jednego zęba stanowi nie tylko poważny defekt kosmetyczny, ale też problem zdrowotny. Może on prowadzić do zaburzenia rozkładu sił działających podczas żucia, samoistnego przemieszczenia zębów i w wyniku tego tworzenia się wad zgryzu lub wymowy. Wiele gabinetów stomatologicznych w Polsce, jak na przykład – https://klinikastomatologii.eu/uslugi/implanty/ – oferuje pacjentom w takich przypadkach implantację zęba. Poszukując odpowiedniego gabinetu, naszym kryterium wyboru powinno być doświadczenie lekarza implantologa. Nowoczesne technologie pozwalają na osadzenie korony zęba bez konieczności dotkliwej preparacji sąsiadujących zębów. Dzięki temu, zabieg jest bardziej bezpieczny.

Niewątpliwą zaletą implantów jest ich trwałość. Tytanowa śruba pełniąca funkcję korzenia, zostaje z pacjentem nawet na całe życie, a wymiany wymagać może jedynie korona zęba. O implanty dba się tak jak o swoje naturalne zęby i tak jak w ich przypadku wskazana jest kontrolna wizyta u stomatologa co pół roku.

Ortodoncja – ratunek w wadach zgryzu

Gdy zęby są wyleczone, a wszystkie ubytki uzupełnione, warto zdecydować się na wizytę u lekarza ortodonty. Ortodonta przeprowadzi korekcję wad zgryzu, które często mogą stanowić spore zagrożenie dla naszego zdrowia. Nie tylko utrudniają czyszczenie zębów, co przyczynia się do ich próchnicy, ale mogą również powodować znaczne trudności w jedzeniu czy nawet oddychaniu i niekorzystnie wpływać na estetykę twarzy.

W zależności od tego czy pacjentem jest dziecko, czy osoba dorosła, ortodonta dobierze odpowiedni aparat ruchomy lub stały. Warto pamiętać, że wbrew powszechnej opinii, leczenie ortodontyczne można rozpocząć w każdym wieku. Pozwoli ono również po zakończeniu okresu dojrzewania wyrównać łuki zębów i przywrócić twarzy symetryczny, atrakcyjny wygląd.