Swiatzdrowia24.pl

Zdrowie i medycyna

Antykoncepcja online – jakie są możliwości?

antykoncepcja online

Obecnie nikogo nie dziwią już konsultacje lekarskie udzielane w wersji online. Okazuje się bowiem, że jest to wygodny i szybki sposób np. na przedłużenie lub ponowienie recepty. W ten sposób wiele pacjentek obecnie zgłasza się do ginekologa. Nie da się ukryć, że jest to o wiele bardziej komfortowe i praktyczne rozwiązanie, niż osobista wizyta w gabinecie. Co więcej, wizyta online niewiele się różni od tej, która przeprowadzana jest w sposób tradycyjny. Jednak jak wyglądają możliwości przepisania antykoncepcji online?

Pierwsze tabletki antykoncepcyjne- czy można dostać je online?

Niestety w przypadku kobiet i dziewczyn, które po raz pierwszy decydują się na zastosowanie antykoncepcji hormonalnej, nie ma możliwości przepisania tabletek na wizycie online. Wynika to z faktu, że niezbędne jest przeprowadzenie wielu badań, a także sprawdzenia stanu i kondycji jajników oraz macicy. Antykoncepcja hormonalna musi być również odpowiednio dobrana do stylu życia pacjentki. Nie ma więc możliwości przepisania pierwszych tabletek czy plastrów hormonalnych online.

Jaka antykoncepcja może zostać przepisana na wizycie online?

Panie, które już przyjmują antykoncepcję hormonalną mogą ubiegać się o jej przedłużenie lub zmianę na wizycie online. Obecnie ginekolodzy wystawiają e-receptę na:

  • tabletki antykoncepcyjne – jest to jedna z najpopularniejszych i jednocześnie najskuteczniejszych form antykoncepcji. Panie na wizycie online mogą ponowić swoją receptę, by zachować ciągłość kuracji lub omówić z ginekologiem zmianę tabletek lub rodzaju antykoncepcji.
  • plastry hormonalne- to również popularna metoda antykoncepcyjna. Podobnie jak w poprzednim wypadku, panie mogą przedłużyć receptę bądź omówić zmianę sposobu zabezpieczenia przed niechcianą ciążą.

Oczywiście dzięki portalom takim jak e-recepta.net można bez zbędnej konsultacji ginekologicznej po prostu przedłużyć receptę. Niemniej jednak konieczne będzie wypełnienie formularza odnośnie stanu zdrowia i rodzaju przyjmowanej antykoncepcji.

Jak zrealizować e-receptę?

Podczas konsultacji ginekologicznej online, oczywistym jest tak, że lekarz nie ma możliwości wystawienia tradycyjnej recepty w formie papierowej. Wówczas pacjentki otrzymują receptę elektroniczną. Jest to recepta z unikalnym kodem. Panie muszą udać się z tym kodem do apteki i po prostu podać go przy kasie. Często wymagane może być również podanie numeru PESEL, by potwierdzić tożsamość pacjentki. Po zrealizowaniu e-recepta traci swoją ważność i nie można jej już ponownie wykorzystać.