Swiatzdrowia24.pl

Zdrowie i medycyna

Aparat słuchowy. Rodzaje i ceny aparatów słuchowych

aparat słuchowy

Obecnie na rynku dostępna cała gama najróżniejszych aparatów słuchowych, różniących się między sobą przede wszystkim technologią, za pomocą której przetwarzają sygnały dźwiękowe, a także oferowanymi w nich programami dodatkowymi. Wszystko to ma swój wpływ na ich ceny, które są bardzo zróżnicowane.

Cena aparatu słuchowego

Kwota jaką trzeba finalnie wydać na aparat słuchowy zależeć będzie od wybranego przez nas modelu. A ich ceny są naprawdę zróżnicowane, bo o ile za najtańsze przyjdzie nam zapłacić poniżej 2000 złotych, to w przypadku najlepszych urządzeń dostępnych na rynku, mowa już nawet o kwotach pięciocyfrowych.

Specjaliści dzielą aparaty słuchowe na trzy główne kategorie cenowe:

  • klasa ekonomiczna, gdzie ceny wahają się od 1500 do 2500 złotych;
  • klasa średnia, z cenami od 2500 do 5000 złotych;
  • klasa wysoka (biznesowa), gdzie koszt zakupu wynosi od 5000 do 10 000 złotych.

Urządzenia przypisane do każdej z tych kategorii posiadają własną charakterystykę i dedykowane są do różnych potrzeb. Dlatego jeszcze przed dokonaniem zakupu warto przyjrzeć się ich szczegółowej specyfikacji.

Aparaty słuchowe klasy ekonomicznej

Urządzenia zaliczane do klasy ekonomicznej zaleca się osobom z małym lub średnim niedosłuchem, funkcjonującym na co dzień w środowisku akustycznym o naturalnym natężeniu dźwięków i hałasów. Oferowane w tej cenie aparaty są w pełni cyfrowe i proste w obsłudze, a ponadto bardzo dobrze wzmacniają sygnały dźwiękowe oraz posiadają liczne funkcje dodatkowe, które dodatnio wpływają na ostateczny odbiór dźwięków. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim: mikrofon kierunkowy i wszechkierunkowy, prosta redukcja hałasów oraz tzw. sprzężeń zwrotnych, możliwość podłączenia systemów FM oraz automatycznego dostosowania mikrofonów kierunkowych do środowiska akustycznego.

Aparaty słuchowe klasy średniej

Te modele aparatów dedykowane są dla osób z każdym rodzajem niedosłuchu, a ich wysoce zaawansowana technologia gwarantuje bardzo wysoką jakość odbieranych sygnałów. Doskonale sprawdzają się w specyficznych środowiskach akustycznych, gdzie występują liczne hałasy lub konieczna jest wysoka czułość oraz natychmiastowa reakcja na określone sygnały. Posiadają też wiele funkcji dodatkowych, takie jak: zaawansowane programy do tłumienia hałasu i sprzężeń zwrotnych, mikrofony kierunkowe dostosowujące się do otoczenia, system zarządzania mową, programy zachowujące naturalne funkcje słuchu, czy specjalistyczne programy (np. „Muzyka na żywo”, „Kino”).

Aparaty słuchowe klasy wysokiej (biznesowej)

To najwyższej jakości urządzenia, polecane osobom wymagającym najlepszych rozwiązań technologicznych, gwarantujących wysoką efektywność algorytmów zastosowanych w danym urządzeniu. Polecane są nawet osobom pracującym z dźwiękiem (np. muzykom) lub w wybitnie trudnych warunkach akustycznych, gdzie panuje stałe, a zarazem zmienne, natężenie dźwięku. Spośród wielu przypisanych im funkcji dodatkowych warto wymienić: całkowitą redukcję hałasów i tzw. sprzężenia zwrotnego, wysoka jakość dźwięków wysokotonowych, pełna synchronizacja dwuuszna oraz wiele innych.

Więcej informacji na temat aparatów słuchowych i ich doboru na stronie: https://www.swiatsluchu24.pl/aparaty-sluchowe/