Rezonans magnetyczny jest to nieinwazyjne badanie obrazowe, które za pomocą pola magnetycznego uzyskuje szczegółowy obraz struktur wewnętrznych organizmu. Jest ono bezpieczne i bezbolesne. Umożliwia także wykrycie strukturalnych wad rozwojowych mózgu, padaczki, udarów, guzów mózgu, czy chorób przysadki i układu naczyniowego.
Kiedy należy wykonać MRI głowy?
Rezonans magnetyczny głowy jest wykonywany w przypadku podejrzenia następujących chorób:
- padaczki
- udaru
- guza mózgu
- choroby przysadki
- strukturalnych wad rozwojowych mózgu
- choroby ucha wewnętrznego
- krwawienia wewnątrzczaszkowego będącego skutkiem urazu
- chorób naczyniowych
- choroby ucha wewnętrznego i narządu słuchu
Czy istnieją przeciwwskazania do rezonansu magnetycznego głowy?
Ze względu na fakt, że jest to badanie nieinwazyjne, to przeciwwskazań jest niewiele. Należeć do nich będzie obecność metalowych obiektów w organizmie pacjenta w tym rozruszników serca, czy implantów ślimakowych, klaustrofobia, a także nadwrażliwość na gadolinowe środki kontrastujące. Co istotne ani ciąża, ani miesiączka nie są przeciwwskazaniami do rezonansu magnetycznego.
Ile trwa i jak przebiega rezonans magnetyczny głowy?
Standardowo rezonans magnetyczny trwa od 20 do 60 minut. Nie wymaga ono odstawienia leków ani bycia na czczo, chyba że lekarz zaleci inaczej. Przed wykonaniem rezonansu magnetycznego należy wykonać także badanie na stężenie kreatyniny we krwi, w sytuacji wykrycia nieprawidłowości w tym chorób nerek należy poinformować o tym lekarza.
W dniu badania warto zabrać, że sobą wyniki poprzednich badań obrazowych, jeśli takowe posiadamy.
Przed wykonaniem badania zostaniemy poproszeni zdjęcie wszelkich metalowych przedmiotów. Warto, żebyśmy tego dnia byli również bez makijażu.
W przypadku badania z kontrastem w okolicy zgięcia łokcia zostanie założone nam wkłucie dożylne. W trakcie badania powinniśmy zostać nieruchomo, a także stosować się do pozostałych poleceń technika. Ze względu na możliwość wystąpienia reakcji alergicznej zostaniemy poproszeni o pozostanie przez pół godziny w ośrodku, w którym zostało wykonane badanie w celu obserwacji. Następnie należy nawodnić organizm w celu szybszego wydalenia kontrastu. W przypadku rezonansu bez kontrastu zaraz po badaniu możemy udać się do domu.
Jaka jest różnica pomiędzy rezonansem magnetycznym a tomografią?
Choć zarówno rezonans magnetyczny, jak i tomografia komputerowa są radiologicznymi badaniami obrazowymi umożliwiającymi uzyskanie szczegółowych obrazów struktur w ciele człowieka, to jednak istnieją między nimi zasadnicze różnice. I tak rezonans magnetyczny wykorzystuje w tym celu silne pole magnetyczne i fale radiowe, a tomografia komputerowa promieniowanie rentgenowskie, które w zbyt dużych dawkach może być szkodliwe. W rezonansie magnetycznym z kontrastem używa się również środków gadolinowych, które w porównaniu do jodowych stosowanych przy tomografii zdecydowanie rzadziej powoduje reakcje uczuleniowe.
Podobne artykuły
Hydratacja i zdrowie nóg: rola wody w zapobieganiu żylakom
Punkt pobrań krwi Łódź – kompleksowa diagnostyka laboratoryjna
Produkcja suplementów diety – od koncepcji po gotowy produkt