Swiatzdrowia24.pl

Zdrowie i medycyna

Saw palmetto – na co stosować?

Saw palmetto

Saw palmetto to roślina lecznicza z gatunku Serenoa repens, która wytwarza małe czarne, niebieskawe, przypominające jeżyny owoce, które zawierają właściwości przeciwzapalne i antyandrogenne. Z tego powodu saw palmetto jest szeroko stosowany jako domowy środek na przykład na impotencję, problemy z oddawaniem moczu czy powiększenie prostaty.

Ta roślina lecznicza może być stosowana w postaci herbaty, kapsułek lub balsamu, przygotowanego z wysuszonego ekstraktu z owoców saw palmetto, który można nabyć w sklepach ze zdrową żywnością. Jednak, jak w przypadku każdej naturalnej rośliny, jej stosowanie powinno zawsze odbywać się pod okiem lekarza lub innego pracownika służby zdrowia mającego doświadczenie w stosowaniu roślin leczniczych.

Na co stosować saw palmetto?

Do głównych wskazań do stosowania saw palmetto należą:

1. Kontrolowanie nowotworu prostaty

Saw palmetto ma właściwości przeciwzapalne, które zmniejszają powiększenie prostaty i mogą pomóc w złagodzeniu objawów związanych z łagodnym guzem prostaty, takich jak trudności z oddawaniem moczu lub częstym oddawaniem moczu, a także może poprawić jakość życia i funkcje seksualne u mężczyzn cierpiących na ten problem, ponieważ wspiera równowagę hormonalną. Ponadto roślina ta działa poprzez blokowanie niektórych procesów hormonalnych, które zapobiegają wzrostowi komórek prostaty, pomagając w zapobieganiu rozwojowi i progresji raka prostaty. 

2. Zapobieganie wypadaniu włosów

Saw palmetto poprawia zdrowie włosów, zwiększając ich wzrost i objętość, będąc bardzo przydatnym dla osób cierpiących na łysienie, ponieważ ta roślina lecznicza działa poprzez równoważenie hormonów, które pomagają zmniejszyć utratę włosów.

3. Poprawa funkcji seksualnych mężczyzn

Ta roślina lecznicza pomaga regulować poziom testosteronu u mężczyzn, który obniża się z wiekiem, poprawiając wytrzymałość mięśni, zwiększając pożądanie seksualne i ilość spermy, zwiększając płodność.

4. Łagodzenie objawów związanych z problemami układu moczowego

Saw palmetto działa na receptory i nerwy w pęcherzu moczowym, pomagając złagodzić niektóre nieprzyjemne objawy związane z oddawaniem moczu, które występują zwłaszcza u starszych kobiet i mężczyzn, takie jak problemy z trzymaniem moczu lub zwiększona częstotliwość oddawania moczu.

5. Zmniejszenie bólu

Zawierając właściwości przeciwzapalne, saw palmetto pomaga również zmniejszyć podrażnienie i ból gardła, a także kaszel i bóle głowy.

Jak stosować saw palmetto?

Generalnie wykorzystywaną częścią saw palmetto jest cały owoc, z którego wydobywa się składniki aktywne, a spożywać go można w postaci proszku do herbaty lub kapsułek, a także w postaci balsamu na skórę.

Do głównych sposobów stosowania saw palmetto należą:

  • Kapsułki Saw palmetto: należy przyjmować 1 kapsułkę 160 mg, dwa razy dziennie, po śniadaniu i obiedzie. Kapsułki saw palemtto można kupić w sklepie: https://www.witaminyswanson.pl
  • Herbata z saw palmetto: należy dodać 1 łyżkę stołową proszku saw palmetto w 1 szklance wody, mieszać do całkowitego rozpuszczenia proszku i pić 2 razy dziennie.
  • Balsam do skóry: po umyciu i wysuszeniu włosów, należy nałożyć na skórę głowy w miejscach, gdzie występuje wypadanie włosów. Masuj skórę głowy przez 2 do 3 minut, delikatnie naciskając i stosując okrężne ruchy palcami. Balsam z Saw Palmetto można również stosować na skórę w przypadku egzemy.