Swiatzdrowia24.pl

Zdrowie i medycyna

Jak szybko działa tabletka po?

tabletka

Tabletka dzień po jest uznaną metodą antykoncepcji awaryjnej, która może pomóc jeśli zawiodły nas tradycyjnie stosowne środki albo stosunek odbył się bez zabezpieczenia. Bez względu na to, czy aktualnie mamy dni płodne, czy też jest to moment, w którym według cyklu nie mamy owulacji, warto zastosować antykoncepcję awaryjną, aby uchronić się przed nieplanowaną ciążą. Kobiecy cykl, to niezwykle czuły instrument, który podlega wielu czynnikom i może zawieść nas w najmniej spodziewanym momencie.

Tabletka dzień po — kiedy należy ją przyjąć?

Jeśli chodzi o kwestię, kiedy powinna zostać zażyta tabletka po, to zależy to od przyjmowanego preparatu. Dostępne na rynku środki różnią się nieco między sobą zarówno składem, jak i zasadami ich przyjmowania. Popularna nazwa 72 h, odnosi się też do czasu jej zastosowania, nie ma już jednak odniesienia, do każdego z dostępnych preparatów. W przypadku środka o nazwie EllaOne czas zażycia wynosi do 120 godzin, czyli aż 5 dni, natomiast Escapelle przyjmowana powinna być do 72 godzin, czyli 3 dni. Mimo wydłużonego czasu zawsze zalecane jest jak najwcześniejsze przyjęcie pigułek, ponieważ podnosi to ich skuteczność.

Jak można uzyskać dostęp do tabletki dzień po?

Jeśli chcemy wykupić pigułki, konieczna będzie wystawiona przez lekarza recepta. Niestety polskie prawo bezwzględnie jej wymaga. Jednak nie zawsze wymagana jest osobista wizyta u lekarza. Można także skorzystać w opcji zamówienia recepty online. Wystawienie jej poprzedzi konsultacja lekarska. Będzie ona polegała na przeprowadzeniu krótkiego wywiadu ze specjalistą, który przy braku przeciwwskazań wystawi receptę. Jest to niezwykle wygodna forma uzyskania pomocy, ponieważ z takiej konsultacji można skorzystać 7 dni w tygodniu, przez całą dobę. Cała procedura jest na tyle uproszczona, że pacjentka otrzymuje receptę w przeciągu 10 minut. Wykupić można ją w każdej aptece. Dzięki temu dostęp do potrzebnego środka jest niezwykle szybki, a więc też skuteczny. Przy tradycyjnej formie pomocy i wizycie u ginekologa mogłoby to trwać kilka dni, a więc zbyt późno, aby skutecznie przyjąć środek.

Dodatkowym plusem tej metody jest jej anonimowość. Szczególnie w małych miejscowościach taka wizyta może być dla pacjentki krępująca. Załatwienie recepty online wymaga jedynie dostępu do internetu, jest więc bardzo szybkim sposobem na uzyskanie potrzebnej w danym momencie recepty. Można też wykupić ją na zapas i trzymać w pogotowiu, na wypadek gdy zajdzie potrzeby jej przyjęcia.