Swiatzdrowia24.pl

Zdrowie i medycyna

Pasożyty ludzkie – rodzaje i sposoby leczenia

pasożyty

Pasożyty ludzkie mogą nas zaatakować w każdym momencie. Zarażamy się nimi poprzez wypitą wodę, zjedzony pokarm lub przebywając w miejscu ich występowania. Najczęściej organizmy te żyją w układzie pokarmowym, choć niektóre mogą też atakować wątrobę, mózg i inne organy. W jaki sposób można pozbyć się pasożytów? To w dużej mierze zależy od ich rodzaju. 

Tasiemiec

W ludzkim organizmie może rozwijać się kilka gatunków tasiemca, a najczęściej spotykane to: uzbrojone, nieuzbrojone i bąblowce. Najgroźniejsze są ostanie z wymienionych, ale najczęściej mamy problemy z pasożytami nieuzbrojonymi. Zakażamy się nimi poprzez zjedzone mięso z wągrami (to otorbione larwy tasiemców). Warto mieć na uwadze, że tego typu pasożyty mogą osiągnąć długość od kilku do nawet kilkunastu metrów. Objawy świadczące o ich bytowaniu w ludzkim organizmie to anemia i awitaminoza. Czasami pojawia się biegunka, nudności oraz bóle brzucha. Aby pozbyć się tasiemców, wystarczy jednorazowe przyjęcie leku. Żeby ich uniknąć, musimy jeść mięso ze sprawdzonego źródła.

Glista ludzka

Glista ludzka jest powszechnym pasożytem, który może okazać się też bardzo niebezpieczny. Do zakażenia nią dochodzi na skutek spożycia jaj, zwykle poprzez zjedzenie nieumytych warzyw i owoców. Przedostają się na nie razem z wodą gruntową, która została zanieczyszczona fekaliami. Wykrycie glisty ludzkiej w organizmie nie jest łatwe, a im później to się stanie, tym poważniejsze mogą być skutki zdrowotne. Powoduje ona bóle brzucha, biegunki bądź zaparcia, problemy ze snem, wysypkę na skórze i niedrożność jelit. Nierzadko pasożyt prowadzi do zapalenia wątroby, zapalenia płuc czy odkrztuszania plwociny z krwią. Niemniej jednak leczenie w przypadku glisty ludzkiej jest proste, należy przyjąć leki odrobaczające.

Owsiki

Owsiki zazwyczaj występują u dzieci, zwłaszcza tych uczęszczających do żłobka lub przedszkola (bardzo szybko się rozprzestrzeniają). Co prawda nie są to groźne pasożyty, ale wywołują uporczywy świąd, który nasila się m.in. w czasie snu. Leczenie polega nie tylko na przyjęciu odpowiednich leków, ale i posprzątaniu w domu. Konieczne jest wypranie w wysokiej temperaturze wszystkich ręczników i pościeli, gdzie mogły zostać jajeczka owsików. Poza tym leczeniu powinno być poddane nie tylko dziecko, ale i pozostali członkowie rodziny. Bardzo ważną kwestią jest ponadto mycie rąk po wyjściu z toalety, a także przed przygotowaniem oraz spożywaniem potraw.

Lamblie

Pasożyty takie jak lamblie mają mikroskopijne rozmiary, a zarażamy się nimi poprzez zjedzenie nieumytych owoców. W ten sposób do ludzkiego organizmu trafiają cysty. Główne objawy występowania lamblii u dorosłych to: brak apetytu, wzdęcia, lekka gorączka, nudności, zmęczenie, bóle głowy, stan podgorączkowy, bezsenność. W przypadku dzieci dodatkową dolegliwością jest wodnista biegunka. Kiedy lamblioza ma ostry przebieg, nieuniknione staje się stosowanie antybiotyku. Można ją leczyć także zachowawczo, a więc pić płyny i uzupełniać elektrolity.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie naszego partnera – https://etwojfarmaceuta.pl/