Swiatzdrowia24.pl

Zdrowie i medycyna

Po jaką suplementację sięgnąć latem?

suplementy diety

Wiele osób konsekwentnie pilnuje suplementacji w okresie jesienno-zimowym, natomiast zupełnie zapomina o niej w okresie letnim. Latem zaś szczególnie powinniśmy chronić skórę przed słońcem i przesuszeniem, także od środka. To zresztą nie jedyna potrzebna naszego organizmu. 

  1. Suplementacja wśród Polaków
  2. Jakich witamin latem potrzebuje ludzki organizm?

Suplementacja wśród Polaków

Aż 72% Polaków przyznaje się do stosowania suplementów. Prawie połowa twierdzi, że przyjmuje je regularnie. Niestety mniej niż 20% osób konsultuje suplemenetację z lekarzem i farmaceutom. Raport „Polacy z suplementy diety” pokazuje wyraźnie, że bardzo często przyjmujemy różnego rodzaju tabletki okazyjnie, bez głębszej analizy, powodowani doraźną potrzebą lub na fali mody, reklamy, rekomendacji ze strony przyjaciółki. Brak nadzoru specjalisty sprawia zaś, że często łykamy nie to, co potrzeba, nie zawsze przyjmujemy te suplementy, których rzeczywiście potrzebujemy. Kolejnym ciekawym casusem jest to, że suplementujemy się szczególnie jesienią i zimą, latem zapominając o jakimkolwiek wspomaganiu. Wiele osób jest przekonanay, że jeśli przebywa więcej na słońcu, spożywa wiele świeżych warzyw i owoców, może sobie zupełnie odpuścić wspomagania witaminami i suplementami. Nic bardziej mylnego. W okresie wakacyjnym organizm także ma swoje potrzeby. 

Jakich witamin latem potrzebuje ludzki organizm?

W aptekach takich jak https://www.nowafarmacja.pl/ znaleźć można ogrom suplementów, tak w formie tabletek, napojów lub innych suplementów. Latem służyć mają one przede wszystkim ochronie skóry, włosów, a także uzupełnianiu pojawiających się niedoborów. Warto sięgnąć między innymi po:

  • cynku i selen – sprawdzają się, kiedy wpływem wysokich temperatur, długiego opalania, morskiego wiatru, kąpieli w słonej wodzie, włosy tracą swój blask, stają się słabe i łamliwe, cynk to jeden z bardziej niezbędnych dla włosów mikroelementów, który kontroluje metabolizm aminokwasów, wprost przekładający się na kondycję włosów, cynk wpływa ponadto na tworzenie się kreatyny – a więc podstawowego budulca włosów; selen natomiast ma właściwości antyoksydacyjne, w duecie z witaminą E chroni włosy przed negatywnym skutkami promieniowania słonecznego, w tym przed przesuszeniem.
  • tran – wiele osób może to zaskoczyć, ale właśnie szczególnie latem warto go suplementować; dzięki wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3 naturalna bariera ochronna naskórka zostaje wzmocniona, nie wypuszcza więc szybko wody, więc zdecydowanie mniej grozi jej przesuszenie; dodatkowo, tran zmniejsza ryzyko podrażnień i alergii słonecznych.
  • koenzym Q10 – słońce ma bardzo duży wpływ na procesy starzenia się skóry, jeśli więc opalasz się internsywnie, koniecznie postaw na suplementację koenzymu Q10, znajdziesz go nie tylko w kremach przeciwzmarszczkowych, lecz także w aptece; przyjmowanie go na miesiąc przed wakacjami pomaga chronić komórki skóry przed utlenianiem się i mobilizować je do samoregeneracji.
  • probiotyki – to suplementy, które warto przyjmować dosłownie cały rok; latem wzmacniają one system obronny skóry i zwiększają jej tolerancję na działanie słońca; chronią one także nasz żołądek, a warto pamiętać, że egzotyczne jedzenie niejednokrotnie stanowi poważne wyzwanie dla flory bakteryjnej naszych żołądków; warto je więc wspomóc probiotykami.

Zawsze jednak należy pamiętać, że przed rozpoczęciem jakiejkolwiek suplementacji dobrze jest skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Samodzielne ustawianie zestawu suplementów może nie dać odpowiednich efektów lub wręcz w niektórych przypadkach zadziałać negatywnie na organizm.