Niejedna internautka czy internauta zasiadają przed komputerem i codziennie szukają idealnych perfum, wpisując w Google frazę – zapachy marzeń opinie. Chcą znaleźć swój wymarzony zapach. Skąd wzięła się taka estyma ludzi do zapachów? Nazwa perfumy pochodzi od łacińskiego słowa per fumum. Czyli dym. Stąd przypuszczenie, że pierwsze perfumy powstały mniej więcej w tym okresie oraz w okolicznościach, kiedy odkryto ogień. Z którego to ogniska ów dym się unosił.
Zapach zawsze działał na płeć przeciwną
Oczywiście ludzie już od czasów bardzo pierwotnych kierowali się zapachem, który na przykład mówił im o zagrożeniu czy atrakcyjności partnera. (Do dzisiaj zapach działa na płeć przeciwną, a nęcący zapach pamiętamy na długo!). Ale kiedy zaczęto palić pierwsze ogniska, ludzie poczuli w sobie moc. Moc, aby samemu wytwarzać zapachy. Może to wydać się dziwne, ale dawnym ludziom zapach dymu kojarzył się z bezpieczeństwem. Oraz z magią. Wierzono, że unoszący się ku górze dym dostarcza modlitwy do bogów – jest pośrednikiem pomiędzy bogami a ludźmi. Delektowano się również wywarami ziół, pachnącymi żywicami.
Egipski pierwowzór drogerii internetowej
Pierwsze wonności stosowano w Starożytnym Egipcie. Nie każdy jednak miał do nich dostęp, choć wielu czuło owe tajemnicze zapachy. Stosowano je w religijnych praktykach (namaszczenia przedpogrzebowe, ofiary dla bogów czy rytuały oczyszczające). Egipskie zapachy produkowali kapłani i tylko oni (a także lekarze) znali receptury pachnideł – stąd ich produkcja kojarzyła się z wiedzą medyczną. Starożytni Egipcjanie uzyskiwali (w pracochłonnym i żmudnym procesie!) ekstrakty z płatków kwiatów. Co ciekawe, ówczesne perfumy damskie i męskie nie bazowały na alkoholu i występowały pod postacią olejków i balsamów.
Perfumy damskie – cytrusowe, kwiatowe, orientalne
Perfumy damskie i męskie sklasyfikowali perfumiarze z firmy Haarman&Reimer. Było to w 1980 roku. Podzieli oni zapachy na męskie oraz damskie. Olfaktoryczni specjaliści zaliczyli do damskich zapachów:
- pobudzające, rześkie perfumy cytrysowe skomponowane z olejków pomarańczowych, cytrynowych, melonowych, itp.
- delikatne i subtelne perfumy damskie kwiatowe z nutą bzu, konwalii czy jaśminu
- orientalne, ciepłe i bardzo trwałe wonie z nutą piżma, cynamonu czy wanilii
- szyprowe wonie cytrusowo-zwierzęce z ambry, paczuli czy cytrusów
Perfumy męskie – tytoń, palone drewno, paczula
Wspomniani perfumiarze do zapachów męskich zaliczyli:
- wyrafinowane perfumy drzewne na bazie cedru, drzewa sandałowego czy paczuli
- paprociowe wonie z nutami mchu dębowego, lawendy, czy paproci
- szyprowe perfumy drzewno-cytrusowe z nutą bergamotki, mchu i nut zwierzęcych
- skórzane, rzadkie wonie pachnące tytoniem, palonym drewnem oraz skórą
Zapachy unisex – dla kobiet i mężczyzn
Tak więc paproć, tytoń zarezerwowane są dla mężczyzn a konwalie i cytrusy dla kobiet? Otóż nie do końca, bo współczesne drogerie internetowe, odpowiadając na zapotrzebowanie współczesnych kobiet i mężczyzn, tworzą perfumy unisex – bezpłciowe.
Zapachy marzeń opinie – na dzień i na wieczór
Zapachy zazwyczaj są przeznaczone w zależności od okazji. Na co dzień zalecane są wody perfumowane i lekkie perfumy orzeźwiające, pobudzające do działania. Natomiast na wieczór zamów w drogerii internetowej perfumy cięższe, na przykład kwiatowe czy orientalne. Aby znaleźć swój idealny zapach, poświęć na zapoznanie się z opiniami ludzi (zapachy marzeń opinie), a następnie, jeśli któraś recenzja zapachu wyda się Tobie bliska, zaintryguje Cię, sprawdź ten zapach w drogerii.
Podobne artykuły
Marka Persen ruszyła z nową kampanią pt. Metody na stres.
Przechowywanie insuliny: praktyczne porady i akcesoria
Wkładki urologiczne dla kobiet: Komfort i ochrona na co dzień