Swiatzdrowia24.pl

Zdrowie i medycyna

W jaki sposób zadbać o materac?

materac

Warto traktować materac jak swojego przyjaciela – podobnie jak bliska osoba, ten pragnie zadbać o Twoje zdrowie, komfort i przede wszystkim wypoczynek. W związku z powyższym możesz odwdzięczyć się materacowi za nienaganne wykonywanie zadania poprzez dbanie o niego. Materac, nawet najdoskonalej zaprojektowany i wykonany może z czasem zużyć się lub zostać uszkodzony w niespodziewany sposób.

Stelaż – coś więcej, niż szczebelki

Z tak ogromną dbałością zajmujemy się wyborem stylowej ramy, która wpisze się w aranżację sypialni i nie będzie można odmówić jej zachwytu gości. Równie istotna jest jednak selekcja stelaża. Bywa, że decydujemy się na miękki produkt z nazbyt szeroko lub zbyt wąsko rozmieszczonymi szczebelkami, co ma wpływ na późniejszą eksploatację. Materac ma być podparciem dla m.in. kręgosłupa, zaś sam także potrzebuje być osadzony na solidnych fundamentach – pamiętaj o tym!

Obracanie, wirowanie…

Większość dostępnych na rynku materacy, na przykład materace Anhel, pochwalić się może opcją korzystania z nich w sposób dwustronny. Oznacza to po prostu, że nie tylko możemy, ale też powinniśmy obracać go średnio co pół roku. Taki zabieg nie doprowadzi do nadmiernego odkształcenia z jednej strony, pozwalając ostatnio używanej stronie ”odpocząć”. Obracanie materaca ma wpływ na unikanie deformacji, ale również na wentylowanie produktu.

Punkt obowiązkowy – sprzątanie

Nieodzownym elementem konserwacji każdego przedmiotu, którym się posługujemy, jest pozbywanie się z niego choćby kurzu. Również materac należy poddawać odkurzaniu, wietrzeniu czy oczyszczaniu jeżeli zajdzie taka potrzeba. Zakłada się, iż wietrzenie powinno trwać ok. 2o minut po wstaniu z łóżka, odkurzanie odbywać się jak najczęściej, zaś w przypadku zalania suszyć materac powinniśmy w pozycji pionowej.

Pokrowiec – sprawdź to!

To, że materac wyposażony jest w pokrowiec. Pokrowiec ów ma jednak pewien detal, na który wielu nie zwraca uwagi – zamek. Ten mały spryciarz umożliwia całkowicie zdjęcie materiału zabezpieczającego produkt i tym samym daje pole do popisu pralce. Przyjemnie jest położyć się w świeżo wypranej pościeli; podobnie jest w przypadku pokrowca, który to – czy tego chcemy, czy też nie, również bywa siedliskiem drobnoustrojów.

Przydatne akcesoria

Poruszona powyżej kwestia prania pokrowca rozwiązuje częściowo korzystanie z akcesoriów typu ochraniacz na materac czy nieprzemakalne prześcieradło. Nie ulega wątpliwości, że drobne wypadki podczas korzystania zdarzają się – a to poranna kawka, a to wspólne wcinanie niezdrowych przekąsek, a to znowu po prostu obecność dzieci, które jak nikt inny uczą cierpliwości w sprzątaniu.