Ultrasonografia to nieinwazyjna i bezpieczna dla pacjenta metoda badań wykorzystująca zjawisko rozchodzenia się i odbijania fali ultradźwiękowej. Badania ultrasonograficzne wykonywane przy użyciu specjalnego aparatu do usg pozwalają na uzyskanie obrazów narządów wewnętrznych. Stosuje się je m.in. w diagnostyce schorzeń układu pokarmowego, moczowego, czy też krwionośnego.
Funkcje ułatwiające diagnozowanie pacjentów
Nowoczesny aparat USG to zaawansowany technicznie sprzęt wykorzystywany przez lekarzy różnych specjalności. Najważniejszym elementem wyposażenia każdego urządzenia jest głowica. Produkty oferowane przez renomowanych producentów posiadają głowice liniowe, konweksowe i sektorowe, które umożliwiają precyzyjną diagnostykę i pozwalają na wczesne rozpoznawanie schorzeń układu krążenia, wykrywanie guzków, torbieli, a także stanów zapalnych i zmian nowotworowych. Aparaty obsługujące większą ilość głowic uznawane są za lepsze i bardziej wszechstronne. Wysokiej jakości ultrasonografy wyposażone są w duży, kolorowy ekran o wysokiej rozdzielczości. Dzięki temu obraz wyświetlany w czasie rzeczywistym jest wyraźny i czysty. Zastosowanie nowoczesnego oprogramowania umożliwia ręczną bądź automatyczną optymalizację obrazu, a także automatyczne dostosowanie poziomu jasności ekranu do panujących warunków oświetleniowych. Dzięki takim funkcjom osoba obsługująca sprzęt może w pełni skupić się na diagnostyce pacjenta. Istotnym elementem wyposażenia nowoczesnych aparatów ultrasonograficznych jest wbudowany dysk twardy SSD o dużej pojemności, który pozwala nagrywać i w razie potrzeby odtwarzać przebieg badań.
Elementy wyposażenia wpływające na komfort pracy
Urządzenia do wykonywania badań ultrasonograficznych mogą mieć charakter stacjonarny lub przenośny. Pierwsze wykorzystywane są przede wszystkim w szpitalach, przychodniach i gabinetach lekarskich. Charakteryzują się zwartą konstrukcją osadzoną na wózku jezdnym. Zastosowanie wózka zwiększa mobilność sprzętu i pozwala korzystać z niego go w różnych miejscach. Alternatywną dla urządzeń stacjonarnych jest aparat usg przenośny. Taki sprzęt sprawdza się m.in. podczas wizyt domowych u pacjentów. Korzystanie z niego znacząco ułatwia postawienie szybkiej i trafnej diagnozy. Nowoczesne produkty swym wyglądem przypominają laptopy i oferują jakość obrazowania podobną do urządzeń stacjonarnych. Aparat powinien być wyposażony w wytrzymałą i wydajną baterię, umożliwiającą długą i bezproblemową pracę. Niektóre modele posiadają dedykowaną walizkę, która chroni sprzęt przed uszkodzeniem podczas transportu.
Podobne artykuły
Marka Persen ruszyła z nową kampanią pt. Metody na stres.
Przechowywanie insuliny: praktyczne porady i akcesoria
Wkładki urologiczne dla kobiet: Komfort i ochrona na co dzień