Swiatzdrowia24.pl

Zdrowie i medycyna

Leczenie alkoholizmu – od czego zacząć?

alkoholizm

Alkoholizm jest jedną z najczęściej występujących chorób wywołanych przez uzależnienie od substancji. Dla osoby zmagającej się z tym problemem często jedyną skuteczną pomocą jest terapia. Jak przebiega proces leczenia alkoholizmu? Od czego zacząć walkę z uzależnieniem? 

Alkohol ma bardzo różne oblicza. Dla niektórych trunek jest jedynie napojem serwowanym do dań, spożywanym sporadycznie, dla innych obowiązkowym elementem weekendowej zabawy i spotkań ze znajomymi, a dla jeszcze innych niezbędnym ”gadżetem” w codzienności. Niestety, lecz ta ostatnia grupa wcale nie należy do najmniej licznych. Z alkoholizmem zarówno w Polsce, jak i na całym świecie zmaga się mnóstwo ludzi. Są to osoby z dosłownie każdej klasy społecznej, o różnych statutach. Dyrektorzy największych światowych firm, księża, bezdomni, ci zarabiający najniższą i średnią krajową, jak i ci, którzy na kontach mają miliony. Alkohol nie pyta o pochodzenie i majątek. W jego sidła może wpaść każdy, wystarczy chwila nieuwagi. Alkoholizm jest chorobą, która wpływa na niemal każdy aspekt życia. Przede wszystkim działa destrukcyjnie na zdrowie, kontakty społeczne, czy więzi rodzinne. Jednym z niewielu sposobów na zerwanie z tym nałogiem, jest zastosowanie odpowiedniej terapii? Jak wygląda leczenie alkoholizmu

Leczenie alkoholizmu — najważniejszy jest pierwszy krok

Leczenie alkoholizmu ma wiele mniej i bardziej wymagających etapów. Bez wątpienia najważniejszym i decydującym, tym bez którego nic właściwie się nie wydarzy, jest oczywiście pierwszy krok, czyli świadoma decyzja o chęci zerwania z nałogiem. Za postanowieniem tym koniecznie muszą iść także kolejne. Od myśli należy przejść do działania. Od osoby uzależnionej wymaga to oczywiście niezwykłego wysiłku, zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Wielu alkoholików może liczyć na wsparcie rodziny, lecz w celu rozpoczęcia leczenia najlepiej od razu udać się do specjalisty w tym zakresie.

Leczenie alkoholizmu — gdzie szukać pomocy? 

Specjalistyczna, indywidualnie dopasowana terapia alkoholowa jest obecnie uważana za najskuteczniejszą metodę walki z uzależnieniem. Z tego też powodu, osoby mające problem z alkoholem powinny szukać pomocy bezpośrednio u specjalistów i w specjalnie przystosowanych klinikach i ośrodkach. Mimo że w naszym kraju, miejsca takie nie zyskały jeszcze tak dużej popularności, jak na przykład na zachodzie, to oferują one niezwykle wysoki poziom usług w zakresie terapii uzależnień. 

Leczenie alkoholizmu w klinikach, takich jak http://medjol.pl/leczenie/alkoholizmu, wyróżnia się bardzo dużą skutecznością. Jest tak, ponieważ terapia dopasowywana jest bezpośrednio do potrzeb indywidualnych każdego pacjenta. Co więcej, jest tam zapewniane leczenie alkoholizmu obejmujące zarówno terapię farmakologiczną, jak i psychologiczną. 

Terapia alkoholowa może wyglądać zupełnie inaczej, w zależności od pacjenta. Pierwszy etap polega oczywiście na wykonaniu wszelkich niezbędnych badań, w celu dopasowania odpowiednich metod leczenia oraz leków. Niezbędne jest także przeprowadzenie detoksu. W trakcie pobytu odbywają liczne sesje i spotkania indywidualne i grupowe ze specjalistami.

Czy terapia alkoholowa gwarantuje skuteczność? 

Zastosowania dokładnie dopasowanej terapii alkoholowej, jest jednym z najskuteczniejszych metod leczenia uzależnienia. Warto jednak pamiętać, że zarówno efekt, przebieg, jak i długość trwania terapii uzależniona jest właściwie jedynie od czynników indywidualnych. W przypadku alkoholizmu walka z uzależnieniem trawa także po zakończeniu terapii, gdy w świecie zewnętrznym na osobę uzależnioną czeka wiele pokus. Warto jednak walczyć o lepsze życie. W razie wątpliwości, czy chwil załamania, zawsze można liczyć na wsparcie specjalistów.