Swiatzdrowia24.pl

Zdrowie i medycyna

Czym jest inkontynencja i jak sobie z nią radzić?

inkontynencja

Inkontynencja to poważny problem polegający na nietrzymaniu moczu lub kału, z którym boryka się wiele osób dorosłych. Dotyka pacjentów w różnym wieku i stanowi poważne utrudnienie w codziennym funkcjonowaniu. Nierzadko muszą się z nią mierzyć osoby starsze, a także zmagające się z poważnymi chorobami. Pieluchy dla dorosłych mogą poprawić komfort życia takich osób i pomóc w utrzymaniu higieny.

Możemy wyróżnić różne rodzaje inkontynencji oraz stopnie nasilenia tego problemu. Z łagodniejszymi objawami, jak oddawanie niewielkiej ilości moczu przy wysiłku fizycznym albo kaszlu spotyka się wiele kobiet już po 30. roku życia. Większe nasilenie objawia się oddawaniem większej ilości moczu przy wysiłku, a nawet bez względu na wykonywane czynności. Możliwa jest również inkontynencja kałowa. W przypadku, gdy problem staje się uciążliwy, warto stosować pieluchy dla dorosłych.

Kto może z nich korzystać?

Nietrzymanie moczu i kału może wywoływać u osoby cierpiącej na tę dolegliwość dyskomfort psychiczny. Problemem staje się wtedy wykonywanie codziennych czynności, czy wyjście z domu. Do tego dochodzą inne kłopoty, które mogą wynikać z inkontynencji, takie jak odparzenia, czy otarcia skóry. Z nietrzymaniem moczu i kału borykają się najczęściej osoby starsze, jednak problem nie ogranicza się do tej grupy wiekowej. Na co dzień zmagają się z nim również przewlekle chorzy i unieruchomieni na skutek choroby. Dotyczy to między innymi osób walczących z chorobą nowotworową. Pieluchy dla dorosłych pomagają w opiece nad takimi osobami i dają szansę na uniknięcie odparzeń.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Pieluchy dla dorosłych dostępne są różnych rozmiarach, co zdecydowanie ułatwia dopasowanie wyboru do konkretnej osoby. Wykonane z odpowiedniego materiału pozwalają skórze oddychać, a zarazem zapewniają chłonność, a co za tym idzie komfort osobie, która je nosi. Ich zaletą jest pas biodrowy, a w przypadku innych modeli umieszczone z boku rzeczy. Taka budowa ułatwia zmianę pieluch podczas opieki nad osobami leżącymi. Warto pamiętać także o tym, że w niektórych przypadkach pieluchy dla dorosłych można zastąpić pieluchomajtkami. Są to specjalne, chłonne matki dla dorosłych, które przypominają normalną bieliznę i pod ubraniem mogą być niemal niewidoczne. Stanowią więc świetną alternatywę dla aktywnych pacjentów z inkontynencją. Nie dość, że pozwalają utrzymać higienę, to zapewniają też wygodę podczas codziennego noszenia oraz komfort psychiczny dla osoby, która boryka się z tym problemem.